Gine’de darbe bilmecesi

Batı Afrika ülkelerinden Gine’de darbe girişiminde bulunanların lideri Yüzbaşı Musa Dadis Camara, 32 kişiden oluşan bir ulusal konsey oluşturduğunu açıkladı. Ancak ülkenin genelkurmay başkanı ve başbakanı hükümetin hala görevde olduğunu açıklıyor.

Haberler 24.12.2008 - 18:17

Batı Afrika ülkelerinden Gine’de darbe girişiminde bulunanların lideri Yüzbaşı Musa Dadis Camara, 32 kişiden oluşan bir ulusal konsey oluşturduğunu açıkladı.

Camara ülkeyi, başında kendisinin olacağı bu konseyin yöneteceğini söyledi. Ancak başkent Conakry’den gelen bazı haberlere göre, darbe girişimini destekleyen bazı askerler konseyin aşında daha tecrübeli bir asker olan Yarbay Sekouba Konate’nin olmasını istiyor.

Gine’de siyasi tabloyu daha da karışık hale getiren bir diğer gelişme de Genelkurmay Başkanı General Diarra Camara ve Başbakan Ahmed Tidiane Souaré’nin hükümetin hala görevde olduğunu açıklaması.

Diarra Camara ve Ahmed Tidiane Souaré, darbe girişiminde bulunanların orduda çoğunluğu temsil etmediklerini vurguluyor.

Gine’de Cumhurbaşkanı Lansana Conte’nin ölümünden altı saat sonra bir açıklama yapan bazı askerler, anayasayı askıya aldıklarını ve hükümeti feshettiklerini açıklamışlardı.

1984’ten bu yana ülkeyi “demir yumruk” politikasıyla yöneten 74 yaşındaki Lansana Conte’nin nasıl öldüğü belirsiz.

Ancak daha önce Conte’nin şeker hastası olduğu biliniyordu.

Başbakan Ahmed Suare, kendisi de bir darbeyle göreve gelmiş olan Conte’nin ölümünün ardından sükunet çağrısında bulunmuş ve 40 günlük yas ilan edildiğini açıklamıştı.

Sayfa Yükleniyor...