Gizemli 1924 ölümünün sebebi aydınlanıyor

1924'te Everest'e tırmanan ilk kişiler olmayı hedefleyen iki İngiliz dağcının ölümünün üstündeki sır perdesi aralanıyor.

10.08.2010 - 19:38

Gizemli 1924 ölümünün sebebi aydınlanıyor

8 Haziran 1924'te Everest'e tırmanan ilk dağcılar olmayı hedefleyen iki İngiliz; George Mallory ve Andrew Irvine'den bir daha haber alınamamıştı. İki dağcının ölümünün sebebi yıllarca belirlenemedi. Tırmanış sırasında kaybolan dağcıların izine de rastlanmadı.

Bu ölümlerin üzerindeki sır perdesi ilk kez aydınlanmaya yüz tuttu.

Kanada'daki Toronto Üniversitesi'nden fizikçi G.W. Kent Moore, 1924'teki atmosfer ve hava basıncı değerlerini gösteren bir grafik sayesinde, dağcılarının ölümünün sebebine dair önemli bir ipucu elde etti. 8 Haziran 1924'te hava basıncının büyük bir hızla düştüğünü tespit eden bilim adamı, bunun çok kötü hava koşullarının göstergesi olduğunu söyledi.

ÇOK ŞİDDETLİ BİR FIRTINA VARDI
Bir bölgede hava basıncı aşırı alçaldığında, yüksek basınç merkezlerinden buraya doğru büyük bir akım olduğunu belirten Moore, verilere baktığında iki dağcının kaybolduğu akşam çok şiddetli bir fırtına olduğu sonucuna vardığını söylüyor.

1924'ten kalan bazı meteorolojik kayıtlarda, öğleden sonrası için "kar fırtınası" gösterilmesi Moore'un tahminin doğru olması ihtimalini güçlendiriyor.

Moore'un konuyla ilgili makalesi akademik Weather dergisinin Ağustos sayısında yayınlandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...