Haber mi, manüplasyon mu?

Rusça yayın yapan IzRus internet sitesi, İsrail’in de Ermeni iddialarını görüşeceğini yazdı. Haber sitesi hatırlattı: soykırım tasarısı için iyi zaman!

Haberler 27.03.2010 - 13:25

1915 olaylarının “soykırım” olarak tanınması için İsrail Parlamentosu’nda görüşme yapılacağı yönündeki haberler, İsrail tarafından resmi olarak doğrulanmadı.

Haberin, Rus kökenli Yahudilerin internet gazetesi olarak bilinen ve yayıncı ortakları arasında Emenistanlıların da bulunduğu IzRus isimli site tarafından duyurulması, bu konuda bir manüplasyon yapıldığı kuşkusunu gündeme getirdi.

İsrail Parlamentosu Knesset’in böyle bir konu üzerinde görüşme hazırlığı içerisinde olmadığı bilinirken, muhalefetteki sol eğilimli Meretz partisinin önerge hazırladığını duyuran IzRus’a İsrail basını yerine Türk basını daha fazla itibar gösterdi.

Site, muhalefetteki sol eğilimli Meretz partisi lideri Haim Oron’un, Ermeni soykırım tasarısını önümüzdeki ay Knesset’e taşımaya hazırlandığını belirtirken, İsrail basınında konuya ilişkin tek cümlelik bir haber dahi yer almadı.

Ancak Meretz lideri Oron, geçen yıl Mayıs ayında Knesset’e, Ermeni iddialarının tartışılması için önerge sunmuş, bu önerge oy çokluğuyla rededilmişti.

ZAMANLAMAYA DİKKAT ÇEKTİ
IzRus sitesi, Ermeni tasarısının bu yıl hem İsrail içinde hem de dışarıda her zamankinden daha fazla gündemde olduğunu belirterek, jeopolitik nedenlerle önergenin artık Türkiye-İsrail ilişkileri kapsamında görülmediğini öne sürdü.

Türkiye-İsrail ilişkilerinde yaşanan gerginliğin önergenin önündeki en büyük engellerden birinin kalkması anlamına geldiğini savunan IzRus haber sitesi, Ankara’nın dış politikasında yaşanan Batı’dan İslam dünyasına kayma sürecinin de “soykırım” iddialarını içeren tartışma önergesi için Meretz’in elini güçlendireceğini ileri sürdü.

Sayfa Yükleniyor...