Merkezi İran'ın başkenti Tahran'da bulunan yarı resmi Ehlibeyt Haber Ajansı (ABNA), Hizbullah'ın iki numaralı ismi olan Şeyh Naim Kasım'ın Suriye'de yaşanan olaylarla ilgili değerlendirmelerini yayımladı.

Hizbullah güçlerinin Suriye içerisinde Esad yönetimi ile birlikte muhaliflere karşı savaştığını belirten Kasım, Suriye'deki silahlı muhalif grupları "tekfirci teröristler" şeklinde niteledi.

'TEK FAALİYET ALANIMIZ LÜBNAN DEĞİL'
"Bekaa Vadisi'nin bir kısmı Suriye topraklarında yer almaktadır. Evet, Hizbullah kendi vatandaşlarını korumak için Suriye'nin bu topraklarında bulunarak tekfirci teröristlerin vatandaşlarımıza yönelik saldırılarını önlemektedir" diyen Kasım şunları söyledi: "Hazreti Zeyneb'in türbesini koruyan tugaylardan birisini de Hizbullah kurdu. Hizbullah'ın eylemleri ülke sınırlarını aşmıştır. Şu anda tek faaliyet alanımız Lübnan değildir. Bu ister düşman olsun ister dost, herkesin bildiği bir şeydir."

Kasım, Hizbullah'ın Suriye'de bu gruplara karşı topyekün savaş ilan etmesi için İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'den emir beklediğini de dile getirdi.

HUMUS'TA ÇATIŞMA
Geçtiğimiz aydan bu yana Suriye'nin Humus kentine bağlı Kusayr ilçesinde, Hizbullah militanları ile Özgür Suriye ordusu (ÖSO) güçleri arasında çatışmalar yaşanıyor.

Hizbullah, Esad güçlerine destek olmak amacıyla Şam'ın Seyyide Zeyneb bölgesinde Ebu'l Fadl Abbas Tugayı'nı kurmuştu.

NASRALLAH DA UYARMIŞTI
Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah da "Kusayr beldesindeki Lübnanlıların, silahlı grupların saldırılarının hedefi olmasına izin vermeyeceğiz" açıklamasında bulunmuştu.