Hamas'tan 3 'yandaşa' idam kararı

Hamas yönetimindeki Gazze Şeridi'nde askeri mahkeme, 3 El Fetih yandaşı için idam cezası verdi.

Anadolu Ajansı 25.05.2009 - 00:06

Merkezi Gazze'deki Filistin İnsan Hakları Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre 3 Filistinli, adam kaçırma, terörist eylemlere karışma ve tasarlayarak cinayetten ölüme mahkum oldu.

İdam cezası alan Filistin Ulusal Güvenlik Güçleri'nin üyelerinden, Beyt Lahyalı 30 yaşındaki Şadi Kadir Deeb'in, 10 Ekim 2007'den bu yana tutuklu olduğu bildirildi.

Yine Beyt Lahyalı Şadi Abdülkerim El-Medhun'un arandığı, Cebaliye mülteci kampından Raed Sabri El-Makssusi'nin (29) 13 Mart 2008'de tutuklandığı, ancak 28 Aralık'ta cezaevinden kaçtığı belirtildi.

2'si sanıkların gıyabında verilen ölüm cezalarının kurşuna dizilerek infaz edileceği, ancak temyiz hakkının da bulunduğu kaydedildi.

Filistin İnsan Hakları Merkezi, 1979'da Filistin Kurtuluş Örgütü'nce alınan idam cezası maddesinin yasadışı olduğunu, ne meclise sunulduğunu, ne de onaylandığını bildirdi. Örgüt, uluslarararası adil yargılama standartlarını ihlal ettiğini savunduğu bu maddenin kaldırılması için defalarca çağrıda bulunduğunu hatırlattı.

Örgüt, Batı Şeria'da da geçerli olan ilgili madde için Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a çağrıda bulunarak, Abbas'tan, bu tür cezaları onaylamaması ve yerine getirilmesini önlemesini istedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...