Hamas'tan Katar Emiri'ne muhteşem karşılama

Hamas'ın 2007'de iktidara gelmesinden bu yana ilk kez bir Arap lider, Gazze'yi ziyaret ediyor. Gazze'yi ziyaret eden Katar Emiri Şeyh Hamad Bin Halife El Tani, Gazze'de kırmızı halılarla karşılandı

23.10.2012 - 12:17

Hamas'tan Katar Emiri'ne muhteşem karşılama

Katar Emiri Şeyh Hamad Bin Halife El Tani, eşi ve kalabalık bir heyetle Mısır üzerinden, Gazze Şeridi'ne giriş yaptı. Hamas'ın 2007 yılında iktidara gelmesinden bu yana ilk kez, bir Arap lideri Gazze'yi ziyaret ediyor.

İsrail ve Batı Şeria'daki Mahmud Abbas hükümeti ise, Katar Emiri'nin ziyareti karşısında hayal kırıklığı yaşadıklarını dile getirdi.

Ziyaret nedeniyle Gazze'de yoğun güvenlik önlemleri alındı. Gazze'deki 7 saatlik kısa ziyareti sırasında Katar Emiri El Tani, 254 milyon dolarlık yatırım projesinin temelini atacak.

SİYASİ KUŞATMA
Söz konusu proje, Han Yunus'ta bin yoksul aile için konut, 3 yol ve bir hastane inşa edilmesini içeriyor. Hamas'a göre, Katar Emiri El Tani'nin ziyaretiyle Gazze'ye yönelik siyasi kuşatma kırılmış olacak.

Arap medyasına göre, Katar Emiri Şeyh Hamad Bin Halife El Tani, bu ziyaretiyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi de Gazze'yi ziyaret etmeleri için teşvik etmeyi amaçlıyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, Gazze'yi ziyaret edeceği günü hasretle beklediğini açıklamıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...