Orta Amerika ülkesi Honduras'ta dün meydana gelen 7,1 büyüklüğündeki şiddetli depremde 6 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Ülkede yerel saatle 02.24'te meydana gelen depremde en az 40 kişi de yaralandı; onlarca ev yıkıldı. Deprem El Salvador, Guatemala ve Nikaragua'da da hissedildi.

Amerikan Jeolojik Araştırmalar merkezi, depremin merkez üssünün Karayip kıyılarındaki La Ceiba sahil kasabasının 130 kilometre kuzeydoğusunda olduğunu kaydetmişti.

Depremde ölenlerden 4'ünün çocuk olduğu belirtilmişti.

Amerikan Jeolojik Araştırma Merkezi tarafından merkez üssü Honduras'ın La Ceiba bölgesinin 130 kilometre kuzeydoğusu olarak açıklanan depremden sonra Honduras ve komşusu Belize'de evlerin çöktüğü, depremin gece yarısı olması nedeniyle insanların pijamalarıyla panik içinde caddeleri doldurduğu bildiriliyor.

Honduraslı yetkili Carlos Gonzalez, San Pedro Sula'da binalarda çatlaklar oluşması nedeniyle onlarca işçinin fabrikalardan tahliye edildiğini, birçok şehirde de yollarda bozukluklar oluştuğunu söyledi.

İtfaiye sözcüsü Juan Sevilla, Tegucigalpa'nın kuzeyindeki Puerto Cortes'te ahşap evlerin, başkente 60 kilometre mesafedeki Comayagua'da ise bir stadyumun duvarının çöktüğünü ifade etti.

El Progreso Belediye Başkanı Osman Hernandez ise 1957 yılında Honduras'ın en büyük nehri Ulua üzerinde yapılan Demokrasi Köprüsünün de ciddi hasar gördüğünü kaydetti.

Tegucigalpa Belediye Başkanı Ricardo Alvarez, insanları sükunete çağırarak, Honduras'ın büyük bölümünde elektrik, telefon ve internet hatlarının kesik olduğunu vurguladı.

Belize'de de 5 ahşap evin çöktüğü belirtilirken, hükümetten yapılan açıklamada, insanlardan paniğe kapılmamaları, durumun yakından takip edildiği ve halkın gelişmeler konusunda bilgilendirileceği belirtildi.

TSUNAMİ ALARMI KALDIRILDI
Bu arada, depremin ardından Honduras, Belize ve Guatemala için konan tsunami alarmı kaldırıldı.

Öte yandan, Honduras'ta ana şokun üzerinden 3 saat geçtikten sonra 4,8 büyüklüğünde bir artçı şok meydana geldiği bildirildi.