Hristofyas'tan Türkiye-Hitler benzetmesi

Rum lider Hristofyas, Türkiye’yi Nazi Almanyası’yla karşılaştırmadığını vurguladığı konuşmasında, AB’nin Türkiye’ye karşı tavizkar tutumunun, İkinci Dünya Savaşı öncesi Hitler’e verilen tavizleri hatırlattığını söyledi.

Haberler - NTV Haber 29.10.2009 - 21:11

Hristofyas'tan Türkiye-Hitler benzetmesi

Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Avrupa Birliği'nin Türkiye karşısında fazla tavizkar olduğunu iddia etti ve bu tavizleri İkinci Savaşı öncesinde Hitler'e verilenlere benzetti.

Brüksel'de konuşan Hristofyas, "Türkiye'yi Nazi Almanyası’yla karşılaştırmıyorum ama Türkiye'yi kızdırmamak için ona karşı gelmemek mantıklı değil. Bazı kurallar var ve Türkiye bu kurallara uymuyor" dedi.

Rum lider, "Durum bana daha saldırgan olmasını engellemek için Hitler'e verilen tavizleri hatırlatıyor. Sonuçta faşizm faşizmdir; Hitler de Hitlerdir" ifadesini kullandı.

Kıbrıs'taki müzakere sürecinde de derin fikir ayrılıkları olduğunu söyleyen ve Türkiye'yi suçlayan Hristofyas, tıkanıklığın büyük ölçüde Başbakan Erdoğan'dan kaynaklandığını savundu.

Hristofyas, Türk tarafının Kuzey Kıbrıs'ta Nisan 2010'da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimini takvim olarak dayatmak istediğini, bunun kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Sayfa Yükleniyor...