Ükelerindeki olaylar ve baskılardan kurtulmak istedikleri gerekçesiyle 250 kişilik Suriyeli bir grup Hatay Güveççi köyü yakınındaki tel örgüyü aşarak Türkiye sınırını geçti. Grubun içinde kadın ve çocuklar da bulunuyor.

Türkiye sınırını geçen grup, Yayladağı Kaymakamı Tolga Polat'ın kendileriyle görüşmesinden sonra, minibüslerle ilçe merkezindeki Fehmi Dinçer Spor Salonu'na getirildi.

Spor salonuna getirilenler arasında, tel örgüyü aşıp Türkiye'ye ilk girenlerin ardından gelen bir grubun daha bulunduğu, bunların tamamının kayıt altına alınmaya başlandığı bildirildi.

Yayladağı Kaymakamı Tolga Polat, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu sınırı geçenlerin sayısının 250-300 kişi arasında olduğunu söyledi.

Suriye vatandaşları, akşam saatlerinde, sınırdaki tel örgüyü aşarak Türkiye'ye geçmiş, daha sonra bölgede görev yapan askerler tarafından durdurulmuştu.

DIŞİŞLERİ KONUTU'NDA ZİRVE
Suriye'deki gelişmeler üzerine Dışişleri Bakanlığı Konutu’nda Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu başkanlığında gelişmelerin değerlendirildiği 2 saat süren bir toplantı yapıldı.

Toplantının, "rutin bir değerlendirme toplantısı olduğunu" belirten diplomatik kaynaklar, Türkiye'nin önceliğinin "şiddet olaylarının en kısa sürede durması olduğunu" vurguladı.

Dışişleri Konutu'nda yapılan toplantıya, İçişleri Bakanı Osman Güneş, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Aslan Güner, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Şam Büyükelçisi Ömer Önhon ile Dışişleri ve Başbakanlık üst düzey yetkilileri katıldı.

İstişare için Ankara'ya çağrılan ve perşembe günkü Milli Güvenlik Kurulu toplantısına katılan büyükelçi Ömer Önhon, bugün Suriye'ye dönecek.

Bu arada, Suriye'den Türkiye'ye olası göçe karşı alınacak önlemlerle ilgili hazırlıkların yapıldığı öğrenildi.