Irak Haşimi hakkında idam kararı verdi

Kararın ardından, Türkiye'de bulunan Haşimi ile görüşen Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Başbakan Erdoğan'a, MİT Müsteşarı'nın da bulunduğu toplantıda bilgi verdi.

09.09.2012 - 14:23

Irak Haşimi hakkında idam kararı verdi

Irak mahkemesi, Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi hakkında, gıyabında idam cezası kararı verdi.

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı’nı suçlu bulan mahkeme, El Haşimi'nin asılarak idam edilmesine karar verdi. Tarık El Haşimi, bu yılın başında hakkında tutuklama kararı çıkarılması üzerine ülkeyi terk etmişti.

Bir avukatla bir generalin ölümünden suçlu bulunan Haşimi, hükümet yetkilileri ve Şiileri hedef alan saldırılar düzenleyen ölüm timlerine önderlik etmekle suçlanıyordu. Hakkındaki suçlamaları reddeden Haşimi ise, Irak Başbakanı Maliki'yi Sünni politikacılara karşı cadı avı izlemekle suçluyor.

Hakkındaki tutuklama kararı nedeniyle 6 aydır İstanbul'da bulunan Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi, idam kararının ardından Ankara'ya giderek Dışişleri Bakanı Ahmed Davutoğlu ile görüştü.

Tarık El Haşimi Tarık El Haşimi

Davutoğlu, Haşimi'yle görüşmesinin ardından AK Parti Genel Merkezine giderek Başbakan Erdoğan'a bilgi verdi. Erdoğan-Davutoğlu görüşmesine MİT Müsteşarı Hakan Fidan da katıldı.

Haşimi, hakkında verilen idam kararıyla ilgili olarak bugün saat 11.00'de basın toplantısı düzenleyecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...