Irak ve Suriye'den kaçan DAEŞ nereye gitti?

Stratejik konumu ve güvenlik güçlerine yönelik saldırılarla gündemden hiç düşmeyen Sina yarımadası, Mısır'ın çözüm bekleyen başlıca sorunları arasında yer alıyor. Mısır basınına göre, Suriye'den kaçan DAEŞ liderleri bu coğrafyada yeniden örgütleniyorlar.

Haberler - NTV Haber 28.12.2017 - 15:03 | Son Güncelleme : 28.12.2017 - 15:07

Irak ve Suriye'den kaçan DAEŞ nereye gitti?

Mısır son 2 ay içinde DAEŞ'in izini taşıyan 3 büyük terör saldırısına maruz kaldı. Saldırıların DAEŞ'in Suriye ve Irak'ta yenilgiye uğradığı bölgelerden taşınmasıyla eş zamanlı olması dikkati çekti.

Mısır basınında Rakka'dan ABD gözetiminde çıkan DAEŞ liderlerinin Sina'ya geçtiği yönünde iddialar yer alıyor.

Sina'da 25 Kasım'da Arış kentindeki Ravda camisinde 315 kişinin ölümüne neden olan saldırının arkasında DAEŞ'in varlığı Mısır İçişleri Bakanlığı tarafından doğrulanmıştı.

Terör örgütü Ensar Beyt El-Makdis yıllardır Sina Yarımadası'nda etkili. Ancak bu örgüt 2014'de DAEŞ liderine biat ettiğini, daha sonra da adını "Sina Vilayeti Güçleri" olarak değiştirdiğini açıklamıştı.

Sina'da şiddet olayları Temmuz 2013'te Mısır'da seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye karşı yapılan askeri darbeden sonra zirveye ulaştı. Mısır ordusu bölgede F-16 savaş uçakları, Apaçi tipi helikopterleri ve zırhlı araçlarla sürekli operasyonlar düzenliyor. Fakat Amerikan yönetimi bu çabanın yeterli olmadığını savunuyor.

Amerikan basını da, Sina yarımadasındaki şiddet olaylarının önüne geçilmesi için Trump yönetiminin Kahire'ye önerilerde bulunduğunu belirtiyor.

New York Times'ta 19 Aralık'ta yayımlanan makalede, "Sina'da isyana karşı mücadele yöntemine ilişkin Mısır silahlı kuvvetlerinin eğitimi konusunda Amerika'nın tekliflerini Kahire'nin görmezden geldiği" vurgulandı.

İki eski ABD'li yetkili adına yayımlanan makalede Sina'nın yeni Rakka olduğu belirtildi.

Aynı gazeteye açıklama yapan Mısır Basın İlan Kurumu Başkanı Diya Raşvan ise, ABD'nin Sina'ya dönük operasyon taleplerinin kendilerini endişelendirdiğini dile getirdi.

Raşvan Amerika'nın Sina'yı uluslararası güvenlik kurumlarının gözetimine koymayı arzuladığını, bu arzuyla Sina'da tırmanan şiddet ve terör arasında bağlantı olduğunu belirtti.

mısır basınında abd yönetiminin sina'daki radikal güçlerle işbirliği içerisinde olduğu yönünde haberler yayınlanıyor. ayrıca, ekonomik kalkınma yoksunluğu ve altyapıya gereken önemin verilmemesi sonucu, bölgedeki genç nüfusun radikal gruplara katıldığı belirtiliyor.

Sayfa Yükleniyor...