İşkencenin fotoğraflarını yayınlamayın

ABD Başkanı Barack Obama, Irak ve Afganistan'daki kötü muameleyi gösteren fotoğrafların yayınlanmasına karşı çıkıyor.

14.05.2009 - 09:35

İşkencenin fotoğraflarını yayınlamayın

ABD Başkanı Barack Obama, Irak ve Afganistan'daki Amerikalı personelin terör zanlılarına yaptıkları kötü muameleyi gösteren fotoğrafların yayınlanmasına karşı çıktı.

Fotoğrafların yayınlanmasının Amerikan askerlerini tehlikeye atacağını ve Amerikan karşıtlığını körükleyeceğini söyleyen Obama, geçen hafta hukuk danışmanlarına, fotoğrafların yayınlanmasını engelleme talimatı verdi.

Geçen ay, bir mahkeme kararı doğrultusunda Obama, Amerikan askerlerinin işkence ve kötü muamele uygulamalasını içeren 40'a yakın fotoğrafın yayınlanmasına karşı çıkmayacağını açıklamıştı.

Ancak, şimdi ulusal güvenlik gerekçesiyle, yayını engellemek için mahkemeye gideceklerini söylüyor.

Ülkede daha önce Federal temyiz mahkemesi hakimleri, fotoğrafların yayınlaması yönünde karar vermişti.

Sivil toplum kuruluşları Obama'nın kararını eleştirirken, Yüksek Mahkeme'nin fotoğrafların yayınlanması yönünde karar verebileceği bildiriliyor.

Amerikan Bireysel Haklar Birliği'nden Caroline Frederickson, Obama'nın kararı nedeniyle büyük bir hayalkırıklığı yaşadıklarını belirtti.

Frederickson, ''Obama, kampanyası ve başkanlığının ilk günlerinde şeffaflık gereği konusunda çok güçlü açıklamalar yapmıştı. Ama şimdi, bu politikayı değiştirdi'' diye tepki gösterdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...