İlişkili Haberler

Katalonya Özerk Bölgesi Başkanı Carles Puigdemont yaptığı açıklamada, "Biz tek taraflı bağımsızlık ilanı olarak adlandırmıyoruz. Biz bağımsızlık ilanı diyoruz. Bu, yasamızda var ve yasanın dediğini uygulayacağız" dedi.

İspanya'da Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen referandum yasasına atıfta bulunan Puigdemont, yasada yer alan "referandumun sonucunda evet çıkarsa resmi sonuçlar açıklandıktan 48 saat sonra bağımsızlık ilan edilir" maddesinin uygulanacağını savundu.

İspanya hükümeti ile uzun zamandır hiçbir diyaloglarının olmadığını da belirten Puigdemont, "Çünkü onlar bağımsızlık konusunu konuşmak istemiyorlar. Hoşlarına gitsin veya gitmesin Katalonya'da olanlar gerçek" diye konuştu.

"BAĞIMSIZLIK OLMAYACAK"

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Katalonya krizi hakkında, bağımsızlığın olmasını önleyeceklerini belirterek "İspanya bölünmeyecek, ulusal birlik devam edecek" dedi.

İspanyol El Pais gazetesine değerlendirmelerde bulunan Başbakan Rajoy şunları söyledi:

"Bağımsızlığın olmasını önleyeceğiz. İspanya bölünmeyecek, ulusal birlik devam edecek. Bunun için yasamanın bize verdiği tüm yetkiyi kullanacağız. Karar almak hükümetin işi ve bunu en uygun zamanda, sakin hareket ederek yapacağız. Ne yapmamız gerektiğini biliyoruz. Çok net bir şekilde söyleyebilirim ki bağımsızlık olmayacak. Bağımsızlık deklarasyonu tehdidi, siyaset ortamından tamamen kalkmadığı sürece hükümet kararlar almayı sürdürecektir."