İspanya'da 'kemer sıkma' protestosu

Ekonomik krizin pençesindeki İspanya'da halk kemer sıkma politikalarını protesto etmek için sokaklara döküldü.

Anadolu Ajansı 23.11.2013 - 21:58

İspanya'da 'kemer sıkma' protestosu

İspanya'nın üç büyük işçi sendikası UGT, CCOO ve USO'nun çağrısı üzerine 55 kentte, ekonomik krizden dolayı yapılan kesintiler protesto edildi.

''Bankalar yargılansın, kamu sektörünü, emeklileri, insanları kurtaralım'' teması altında düzenlenen protestoların en büyüğü başkent Madrid'de yapıldı.

Şehir merkezinde, trafiğe kapatılan bulvarı dolduran binlerce İspanyol, ''kesintilere hayır'' diyerek, hükümeti istifaya çağırdı.

Grevden yeni çıkan Madrid'deki temizlik işçileri, 2008'den bu yana en fazla kesintiye uğrayan eğitim ve sağlık sektörlerinin çalışanları, maaşları dondurulan emekliler ve işsizler, en kalabalık grubu oluşturdu.

Gösteri sırasında, İspanya Ulusal İstatistik Enstitüsü'nün açıkladığı araştırmaya göre, 2017 yılında İspanya'da ölümlerin doğumdan daha fazla olacağı ve 10 yıl sonra nüfusun 2,6 milyon azalarak, yaşlı nüfusun fazlalaşacağı hatırlatılarak, emeklilik yaşının artırılması ve kesintileri öngören yasal hazırlıkların hemen durdurulması istendi.

Sendika liderleri basına verdikleri demeçlerde, iktidara geldiği son 2 yıldır kemer sıkma politikası uygulayan sağ görüşlü hükümetin, 2014 yılında da kesintilere devam edeceğini savundu. İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, ''Artık ciddi kesintiler olmayacak'' dese de sendikalara göre, kamu açığını düşürme hedefinden uzak olan hükümetin, Avrupa Birliği Komisyonu'nun en son verdiği tavsiyelere uyarak, 2014'te 2,5 milyar avroluk tasarrufa gideceği iddia ediliyor.

'YAŞANANLARIN TARİFİ YOK'
Bu arada Madrid'deki gösteriye katılan bir aile AA muhabirine yaptığı açıklamada, krizin kendilerini nasıl etkilediğini şu sözlerle anlattı:

''Hiçbir şeyin değiştiği yok. Tam tersine daha kötüye gidiyoruz. Ben şanlıyım, işim halen var ama kızımın aldığı bursu kestiler. Arkadaşlarım işsiz kaldı. Eğitim ve sağlıkta yapılan kesintilerden çok endişeliyiz. İspanya'da yaşananların bir tarifi yok. Her türlü sosyal olanağımız kesiliyor. İspanya'da artık her geçen gün daha fazla zengin ve daha fazla fakir var.''

'KRİZDEN KURTARMA KAPASİTELERİ YOK'
Gösteri sonrasında sanatçı Alba Flores tarafından okunan manifestoda ise ''Hükümet, kriz kuyusundan İspanya'yı çıkarma kapasitesine sahip değildir. Hükümet tarafından hazırlanan ve adil olmayan çalışma ve emeklilik reformları geri çekilmelidir'' denildi. Avrupa Sendikalar Konfederasyonu'nun koordinatörlüğünde ve İspanya'daki üç büyük sendikanın çağrısıyla gerçekleşen gösteriler, pazar günü de Katalonya ve Endülüs bölgelerinde olacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...