İsrail'den göçmen Yahudilerin malları için gizli çalışma

İsrail'in, 1948 öncesi Arap ülkelerinden İsrail'e göç eden Yahudilerin mallarını geri almak için gizli bir çalışma yürüttüğü ortaya çıktı. 1948 ile 1951 yılları arasında 850 bin Yahudi Arap ülkelerinden göç etti.

Anadolu Ajansı 14.07.2016 - 16:55

İsrail'den göçmen Yahudilerin malları için gizli çalışma

İsrail Sosyal Eşitlik Bakan yardımcısı Avi Cohen, Parlamento Göç ve Kapsama Komitesi toplantısındaki konuşmasında, "Yahudilerin Arap ülkeleri ve İran'daki mallarının geri alınması için İsrail Dışişleri Bakanlığı ile ortaklaşa milyonlarca şekellik gizli bir çalışma yürütüyoruz. Birkaç ay içinde sonuç almayı bekliyoruz" dedi.

Bu konuda daha fazla bilgi veremeyeceğini belirten Cohen'in sözleri, toplantının ardından İsrail parlamentosu Knesset tarafından yapılan basın açıklamasında yer aldı.

Açıklamaya göre, Ulusal Güvenlik Konseyi'nden General Alon Simhoyf da söz konusu çalışmaların İsrail Başbakanlık Ofisi ve Ulusal Güvenlik Konseyi'nin desteğiyle yürütüldüğünü vurguladı.

Toplantıda ayrıca Göç ve Kapsama Komitesi Başkanı Abraham Bitin'in, "Mallarını geride bırakmışlar. Bu malların sahiplerine dönmesini sağlayarak tarihi adaleti gerçekleştirmemiz gerekir. Bu konuda başarı için muhalefeti de bu yöndeki çabalarda birleştirmek önemlidir" dediği aktarıldı.

Siyonist Birlik Partisi Başkanı İzak Herzog da "Bu konuya siyasi programımızda daha önce işaret etmiştik. Eğer bölgesel bir anlaşma olursa bu gündemde olacaktır" ifadelerini kulandı.

Likud Küresel Hareketi üyesi Zeev bin Yosef ise "Karşı taraf siyasi bir anlaşmaya varmakta istekli olmadığı için konunun siyasi ittifakla ilişkilendirilmesi çıkarımıza değil" diye konuştu.

İsrail Dışişleri Bakanlığı'nın raporunda, 1948 ile 1951 arasında 850 bin Yahudinin Arap ülkelerinden sınırdışı edilerek mülteci konumuna düşürüldüğü, 1967'ye kadar ise Arap ülkelerindeki Yahudilerin büyük çoğunluğunun doğdukları ülkelerden göç ettirildikleri ifade ediliyor.

Sayfa Yükleniyor...