İsrail'den Barguti'ye hücre cezası

İsrail'de 10 yıldır cezaevinde tutulan El Fetih liderlerinden Mervan Barguti, Filistinlilere isyan çağrısı yaptığı gerekçesiyle hücre cezasına çarptırıldı. Barguti dün konulduğu tek kişilik hücrede bir hafta kalacak.

02.04.2012 - 11:03

İsrail'den Barguti'ye hücre cezası

İsrail'deki Hadrim cezaevinden geçtiğimiz hafta gönderdiği bir mektupta Filistin halkını "büyük çaplı bir direnişe" çağıran Barguti'ye dün hücre cezası verildiği açıklandı.

İsrailli yetkililer, Barguti'nin mektubu cezaevinden nasıl gönderdiği konusunda da soruşturma başlattı. İsrail gazetesi Yedioth Ahronot'a açıklama yapan Mervan Barguti'ni avukatı, müvekillinin ikinci bir intifada çağrısı yapmadığını, Filistin halkından "barışçıl bir isyan" talebinde bulunduğunu söyledi.

İsrail mahkemesi tarafından 2004 yılında 5 kişinin öldürülmesinden sorumlu tutularak 5 defa ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırılan El Fetih liderlerin Mervan Barguti mektubunda, "Büyük çaplı bir halk direnişi bu aşamada halkımızın çıkarlarına hizmet edecektir" demişti.

'İSRAİL'LE İŞBİRLİĞİNE SON VERİLMELİ'
Filistin yönetiminin, İsrail'le işbirliğine derhal son vermesini isteyen Barguti, "Yerleşim bölgelerini iki katına çıkarmak isteyen bir İsrail yönetimiyle barış olmayacağı anlaşılmalı" şeklinde görüş belirtmişti.

MERVAN BARGUTİ KİMDİR?
Mervan Barguti 6 Haziran 1959 tarihinde Ramallah'ta fakir bir ailenin 7 çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. 15 yaşındayken El Fetih'e katıldı. Henüz 18 yaşında İsrail tarafından tutuklanan Barguti hapiste öğrenimini tamamlayarak iyi derecede İbranice öğrendi. 1983'te kaydolduğu Batı Şeria'daki Bir Zeit Üniversitesi'ni tutuklanma ve sürgün sebebiyle ancak 1994'te bitirebildi. Daha sonra Bir Zeit Üniversitesi uluslararası ilişkiler bölümünde yüksek lisansını tamamladı. Üniversite öğrencisiyken El Fetih içinde aktif olarak siyasetle ilgilendi.

İNTİFADA'NIN LİDERİ OLDU
1987'deki 1. Filistin intifadasının önemli liderlerinden olan Mervan Barguti, İsrail tarafından tutuklandı ve Ürdun'e sınırdışı edildi. 7 yıl sürgünde kalan Barguti 1994 Oslo Anlaşması'ndan sonra Batı Şeria'ya geri döndü. 1996'da Filistin Meclisi'ne milletvekili olarak seçildi. 1999'da El Fetih’in Batı Şeria sorumlusu oldu. 2000 yılında başlayan 2. Filistin intifadasının da lideri olan Mervan Barguti 15 Nisan 2002'de Ramallah'ta İsrail ordusu tarafından tutuklanarak Kudüs'teki polis merkezine götürüldü. Yapılan yargılama sonucu 5 defa müebbet hapse mahkum edildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...