İsrail'den Golan Tepeleri'ne saldırı

İsrail ordusu, Golan Tepeleri'nde Suriye rejimine ait bazı askeri hedefleri vurdu.

Haberler - Anadolu Ajansı 10.09.2016 - 17:32 | Son Güncelleme : 10.09.2016 - 17:33

İsrail'den Golan Tepeleri'ne saldırı

İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee, yaptığı yazılı açıklamada, Golan Tepeleri'nin kuzeyine Suriye tarafından roket atılmasına tepki olarak, Golan Tepeleri'nde Suriye rejim güçlerine ait savaş toplarının vurulduğunu bildirdi.

Olayda herhangi bir can kaybı ya da yaralanmanın yaşanmadığı ifade edilen açıklamada, Suriye'deki iç savaşta bölge kayması görüldüğünü kaydetti.

Açıklamada ayrıca, "İsrail ordusunun, kendi topraklarında meydana gelen durumlardan Suriye rejimini sorumlu tuttuğu, egemenliğine zarar vermeye ve halkının güvenliğini tehdit etmeye yönelik herhangi bir girişim karşısında hoşgörülü olmayacağı" ifade edildi.

Golan Tepeleri'nde daha önce de Suriye'de devam eden iç savaş nedeniyle benzer durumlar yaşanmış, İsrail de çeşitli şekillerde karşılık vermişti.

Suriye'nin güneybatısında İsrail'in ise kuzeydoğusunda yer alan tepelik bölge, zengin su kaynakları ile biliniyor.

Bölge, 1967'de Suriye, Ürdün ve Mısır'dan oluşan Arap İttifakı ile İsrail arasında yaşanan "Altı Gün Savaşı" sonucunda İsrail tarafından işgal edilmişti. Golan Tepeleri, 1981'de Tel Aviv yönetimi tarafından tek yanlı olarak ilhak edildi.

Sayfa Yükleniyor...