İsrail'in beşinci Cumhurbaşkanı 94 yaşında öldü

İsrail'in 5'inci  Cumhurbaşkanı İzak Navon 94 yaşında hayatını kaybetti.

Haberler 08.11.2015 - 09:39

İsrail'in beşinci Cumhurbaşkanı 94 yaşında öldü

İsrail'in ilk başbakanı Ben Gurion'a 11 yıl genel sekreterlik yapan ve 1978-83 yılları arasında cumhurbaşkanlığı görevini yürüten Navon için bugün resmi cenaze töreni düzenleneceği bildirildi.

İsrail başbakanlık basın ofisinden yapılan açıklamada, Batı Kudüs'teki Herzl dağında bugün öğlen başlayacak cenaze töreninde İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, Başbakan Benyamin Netanyahu ve eski cumhurbaşkanlarından Şimon Perez'in birer konuşma yapacağı belirtildi. 

İZAK NAVON KİMDİR?

Kudüs'te doğan İsrail'in 5. Cumhurbaşkanı İzak Navon, anne tarafından Fas'a, baba tarafından Osmanlı'ya sığınan İspanyol Yahudilerine dayanıyor.

 Filistinlilere yönelik katliamlar yapan Hagana adlı siyonist paramiliter örgüte 1940 yılında üye olan Navon, Arapların yaşadığı birçok köyü yok ederek İsrail'in kurulmasına zemin hazırlayan örgütte üst düzey görevlerde bulundu.

Arap ve İslam kültürü üzerine lisans eğitimi yapan Navon, İsrail'in ilk Başbakanı Ben Gurion'un siyasi sekreterliğini yaptı. 1972-1977 yılları arasında Siyonist Örgütü Yönetim Kurulu Başkanlığı yapan Navon, milletvekili olmasının ardından 1978'de Knesset tarafından Cumhurbaşkanı seçildi. İyi derecede Arapça konuşması ile öne çıkan Navon, siyasi kariyerini 1984'de Eğitim Bakanlığı yaparak sonlandırdı. 

İzak Navon, Cumhurbaşkanlığı döneminde Mısır Cumhurbaşkanı Enver Sedat'la İsrail'de bir araya gelmiş, iki ülke arasında 1978'de imzalanan "Camp David Antlaşmas"ında da önemli rol almıştı.

Sayfa Yükleniyor...