İsveç'te Covid-19'la mücadelede kısıtlama sinyali

İsveç'te sürü bağışıklığı politikasının mimari Anders Tegnell binlerce ölümün ardından ülkede kısa süreli karantina uygulamalarının sinyalini verdi. 10 milyon insanın yaşadığı İsveç'te Covid-19 nedeniyle yaklaşık 6 bin kişi öldü.

ntv.com.tr 24.09.2020 - 15:00

İsveç'te Covid-19'la mücadelede kısıtlama sinyali

Çin'de başlayan corona virüs salgınıyla mücadelede sürü bağışıklığı yöntemini benimseyen İsveç'te politika değişebilir.

İsveç'te tartışmalı "sürü bağışıklığı" stratejisinin mimarı Halk Sağlık Müdürlüğü Epidemiyolog Anders Tegnell yeniden artışa geçen vakalara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Tegnell, başkent Stockholm gibi kalabalık yerlerde kısa süreli kısıtlamalara gidilebileceğini söyledi.

Anders Tegnell, "Makul şekilde az süreli kısıtlamalar düşünüyoruz. Salgının yayılmasını engellemek için iki ya da en fazla üç hafta gerekiyor. Halen yönteme karar vermedik ancak buna benzer bir şey olacak." dedi.

Sürü bağışıklığı stratejisinin mimarı Dagens Nyheter gazetesine yaptığı açıklamada kısıtlamaların mümkün olduğunca yerel olacağını söyledi. Tek bir işyerinden bir mahalleye kadar değişen büyüklüklerde alanların kapatılabileceğini işaret etti.

Nüfusu 10 milyonu aşan İsveç'te 90 bin kişi corona virüse yakalanırken 5 bin 876 kişi hayatını kaybetti. İsveç'in komşusu 5.5 milyon nüfuslu Finlandiya'da vaka sayısı 9 bin 300 can kaybı 343 oldu. Yine yaklaşık 5.5 milyon insanın yaşadığı Norveç'te 13 bin vaka tespit edilirken 267 kişi öldü.

ÇOK FAZLA İNSAN ÖLDÜ İTİRAFI

İsveç'te corona virüs salgınında, "sürü bağışıklığı" stratejisini savunan epidemiyolog Anders Tegnell ülkede çok fazla insanın öldüğünü itiraf etmişti. 

"HİÇBİR ŞEY KAZANAMADILAR"

Corona virüs salgınında sürü bağışıklığı stratejisini benimseyen İsveç'te ekonominin 2020 sonunda yüzde 4.5 küçülmesi bekleniyor. Ülkedeki işsizlik ise mart ayından bu yana yüzde 9'a yükseldi. Covid-19 pandemisinde en yüksek ölüm oranlarından birine sahip olan ülke hakkında, "Hiçbir şey kazanamadılar" yorumları yapıldı.

Sayfa Yükleniyor...