İtalya'da sığınmacıların parası mafyaya

İtalyan polisi, sığınmacı merkezine ait fonların mafyaya aktarılmasına yardım eden 68 kişiyi gözaltına aldı. Göz altına alınanlar arasında bir katolik papaz ve yardım örgütü lideri de bulunuyor.

NTV Haber 16.05.2017 - 10:34

İtalya'da sığınmacıların parası mafyaya

İtalyan mafyasının son hedefi sığınmacılar. Hükümetin sığınmacılar için ayırdığı fonların mafyaya aktarılmasına yardım eden 68 kişi, İtalyan polisi tarafından gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar arasında "Merhamet" isimli katolik bir yardım kuruluşunun başkanı ve bir katolik papazı da var. İtalyan polisi, gözaltındakilerin büyük bir kısmının mafyanın "Arena" kolu üyeleri olduğunu açıkladı.

Crotone kenti yakınlarındaki sığınmacı merkezinin, Avrupa'dakilerin en büyüklerinden biri olduğu ifade ediliyor.

Savcılıktan yapılan açıklamada "Merhamet" adlı yardım örgütünün mafyanın kontrolündeki taşeron şirketlerle sığınmacılara yemek verilmesi için anlaşıldığı belirtildi. Açıklamada, "Sığınmacı merkezine 500 kişi geliyor ancak sadece 250'si için yemek çıkıyor. Kalan 250 sığınmacı eğer yemek zamanında ulaşırsa akşam yemeği yiyebiliyor. Aynı zamanda merhamet örgütünün lideri ve papaz arkadaşı milyonlarca euro kazanıyor. Sığınmacılar açken bu kişiler sinema salonları, evler ve lüks araçlar satın alıyor" ifadeleri kullanıldı.

Mafyanın bu yöntemle 2006-2015 yılları arasında yaklaşık 36 milyon euroyu kasasına aktardığı kaydedildi. Operasyonda 84 milyon euro değerindeki mal varlığına el koyuldu.

Merhamet grubu lideri italya kamuoyu tarafından hayır işleri yapan bir iş adamı olarak biliniyordu. Söz konusu kişinin katoliklerin ruhani lideri Papa Fransis'le yan yana fotoğrafları da yayınlanmıştı.

Sayfa Yükleniyor...