İtalya'nın Bologna kentinde merkez tren garının girişindeki yüksek hızlı tren hattının bir kısmının kundaklanması, tren seferlerinde büyük aksaklıklar yaşanmasına neden oldu.

Coğrafi konumu nedeniyle ülkenin demiryolu şebekesinde kuzey-güney ve doğu-batı ekseninde önemli bir kavşak noktası olan Bologna kentinin merkez tren garının girişindeki yüksek hızlı tren hatları, sabah saatlerinde sabote edildi.

Yüksek hızlı trene karşı olan bir grup tarafından düzenlenen saldırıda hatların yanında geçen elektrik kablolarının hedef alındığı kaydedildi.

Saldırının ardından çıkan yangın kısa sürede söndürülürken olayda ölen ya da yaralanan olmadı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Maurizio Lupi, olayı "yüksek hızlı trene yönelik yeni bir terörist saldırı" olarak niteledi ve savcılığın sabotajı kimin ve neden yaptığını ortaya çıkartmak için soruşturma başlattığını açıkladı.

Son bir ayda Bologna'daki yüksek hızlı tren hatları dört kez sabote edildi.

Hafta sonunda da Floransa kenti yakınlarında yüksek hızlı tren hattı kablolarına atılan molotof kokteylleri, maddi hasara ve tren seferlerinde gecikmelere yol açmıştı.

Kendilerini "No Tav (Yüksek Hızlı Tren'e Hayır)" adıyla tanıtan grup, İtalya'nın Torino kenti ile Fransa'nın Lyon kenti arasında yapılan yeni yüksek hızlı tren hattının geçtiği bölgede insanların sağlığı açısından risk oluşturacağı gerekçesiyle protesto gösterileri düzenliyor.