İtalya'da dün sabah meydana gelen 6,3 büyüklüğündeki deprem sonrası yardım ekipleri enkaz altında kalanları kurtarmak için zamana karşı yarışıyor.

İlişkili Haberler


Depremde 10 bin binanın hasar gördüğü tahmin ediliyor. En az 235 kişinin öldüğü 6,3 büyüklüğündeki depremde 1500 kişi yaralandı, 50 bin kişi evsiz kaldı.

Yardım ekiplerinin şimdiye kadar enkaz altından 100 kişiyi kurtardıkları belirtilirken çalışmalar tüm gece boyunca sürdü.

Depremde yerle bir olan asırlık binaların enkazından yayılan toz bulutu tüm kenti kaplarken gece başlayan yağmur, kurtarma çalışmalarını sekteye uğratıyor.

23 SAAT SONRA KURTUDU
Dün gece süren çalışmalarda 21 ve 22 yaşlarındaki bir kadın ve bir erkek, beş katlı bir binanın enkazından kurtulmayı başardı.

Depremden 23 saat sonra enkaz altından 24 yaşındaki üniversite öğrencisi bir genç kız da çıkarıldı.

Resmi Ansa ajansının bildirdiğine göre, dört katlı bir binanın enkazı altından çıkarılan Marta Valente'nin sağlık durumu iyi. Valente'yi kurtaran mağara bilimci Aldo, çok hassas bir operasyon yürüttüklerini belirtirken, L'Aqiula kent merkezindeki bu binanın enkazının altında başka kişiler de bulunabileceğini kaydetti.

ŞİDDETLİ BİR DEPREM DAHA YAŞANDI
Ülkede son 30 yılda meydana gelen en büyük depremin merkez üssü olan L'Aquila'da çadırkentler kuruldu, binlerce otel odası depremzedelere tahsis edildi. Birçok kişi de otomobillerde sabahladı.

Ayrıca, L'Aquila kenti TSİ 20.48'de şiddetli bir depremle tekrar sarsıldı. Şiddetli artçı sarsıntıyla birlikte L'Aquila'da bazı binaların yıkıldığı öğrenildi. Deprem, L'Aquila'ya 90 kilometre uzaklıktaki başkent Roma'da da hissedildi.

Deprem bölgesinde ve hastanelerde en az beş bin kişi görev yapıyor. Bununla birlikte yetkililer, bölgeye daha fazla doktor ve hemşire gönderilmesini istediler.

İtalya'da dün başkent Roma'nın kuzeydoğusunda, L'Aquila kenti yakınlarındaki Abruzzo dağlık bölgesinde şiddetli bir deprem meydana geldi. Yerin 10 kilometre altında gerçekleşen depremin büyüklüğnü Amerikan Jeolojik Araştırmalar Merkezi depremin büyüklüğünü 6,3, İtalyan yetkililer ise 5,8 olarak duyurdu. Depremin ardından 200'den fazla artçı sarsıntı gerçekleşti.

Sabaha karşı 4.32'de başlayan sarsıntı, Roma dahil İtalya'nın orta kesimlerinde de hissedildi.

L'Aquila kentinde, büyük hasar olduğu, üniversite öğrencilerinin kaldığı yurdun bir bölümüyle, bir kilisenin kulesi ve evlerin çöktüğü belirtiliyor.

İtalyan hükümeti depremin ardından olağanüstü hal ilan etti.

CAN KAYBI ARTABİLİR
İtalyan Sivil Savunma yetkilileri, çok sayıda binanın hasar gördüğünü, binlerce kişinin evsiz kalabileceğini söylüyor. Can kaybının artmasından da endişe ediliyor.

Başkent Roma'da da yoğun biçimde hissedilen deprem, L'Aquila ve civar beldelerde halkın TSİ 04.30'dan itibaren sokakta beklemesine yol açmıştı.

İtalya parlamentosunun alt kanadının başkanı Gianfranco Fini ise, depremin bazı kentlerin hemen hemen tamamının yıkılmasına neden olduğunu söyledi.

BERLUSCONI ZİYARETİNİ İPTAL ETTİ
İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ise, deprem felaketinin ardından Moskova seyahatini iptal derek, L'Aquila kenti ve civarını bizzat ziyaret etmeyi kararlaştırmıştı.

Berlusconi, Canale 5 televizyonuna yaptığı açıklamada, depremin merkez üssü L'Aquila'yı bizzat ziyaret etmeye karar verdiğini belirterek, "L'Aquila'ya gitmek üzere yola çıkıyorum. Moskova'ya gitmekten vazgeçtim. Zira başbakanın o bölgeye bizzat gitmesini gerektiren bir faciayla karşı karşıyayız. Bunun daha yararlı olacağına inanıyorum" dedi.

İtalya'da bu büyüklükteki depremler çok sık görülmüyor. 2002'de güneydeki San Giuliano di Puglia kasabasında 20 kişi ölmüştü. Ülkenin orta kesimlerinde 1997'de meydana gelen bir depremde de 13 kişi hayatını kaybetmişti.

İtalya'da son yılların en şiddetli depremi ise 1980 yılında görülmüş, Napoli yakınlarındaki depremde yaklaşık 3000 kişi ölmüştü.
Bu arada, Portekiz açıklarında Richter ölçeğine göre 5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Portekiz Meteoroloji Kurumu, depremin Porto Santo adasının 500 km kuzeyinde meydana geldiğini duyurdu. Depremde ölen ya da yaralanan olmadı.