Çin'den Japonya'ya ada ültimatomu

Pekin yönetimi, Çin ve Japonya arasındaki ihtilaflı Diaoyü adalarının Çin'e ait olduğunu yineledi.

Anadolu Ajansı 29.04.2015 - 16:41

Çin'den Japonya'ya ada ültimatomu

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Ley, Japonya Başbakanı Şinzo Abe'nin ABD ziyaretinde Başkan Barack Obama'nın, Çin'in Güney Çin Denizi'ndeki inşa çalışmalarından endişe duydukları ve ABD-Japonya Güvenlik ve İşbirliği Anlaşması'nın Diaoyü adaları dahil Japonya egemenliği altındaki her yeri kapsadığı açıklamasına ilişkin, "ne söylenirse söylensin, ne yapılırsa yapılsın Diaoyü adalarının Çin'e ait olduğu gerçeğinin değiştirilemeyeceğini" kaydetti.

Sözcü Hong, Çin ve Japonya arasındaki tartışmalı Diaoyü adalarının geçmişten bu yana Çin toprakları olduğunun altını çizerek Çin hükümeti ve halkının, ülkenin ulusal egemenliği ve toprak bütünlüğünü katiyetle koruyacağını vurguladı.

Bölgesel egemenlik sorunları konusunda ABD'nin sorumlu bir şekilde tarafsız kalacağı sözünü tutmasını isteyen Hong, ABD'ye bölgesel barış ve istikrarın korunması açısından sağduyulu ve yapıcı rol oynaması çağrısında bulundu.

Geçen yıl nisan ayında Obama'nın Japonya ziyaretinde, ihtilaflı Diaoyü adaları ABD ve Japonya arasındaki Güvenlik ve İşbirliği Anlaşması kapsamına sokulmuştu. Obama'nın ihtilaflı adaların Japonya'ya ait olduğu söylemleri Çin'de geniş yankı bulmuş ve adaların anlaşma kapsamına girmesi ülkede tepkiyle karşılanmıştı. 

Sayfa Yükleniyor...