Kabus 1 hafta daha

Avrupa’da hava ulaşımını felce uğratan kül bulutları yayılmaya devam ediyor. Bulgaristan da hava sahasını uçak seferlerine kapattı.

18.04.2010 - 11:41

Kabus 1 hafta daha

İzlanda’daki yanardağın faaliyete geçmesiyle havaya yayılan kül bulutları, Avrupa’nın kuzeyinden güneye doğru azalarak ilerliyor. Olağanüstü durumdan en çok etkilenen ülkelerden İngiltere’de uçuş yasağının bir hafta daha uzatılabileceği bildirildi.


Yanardağın hala püskürdüğünü belirten İngiliz yetkililer, ülkeyi kaplayan kül bulutlarının yoğunluğu azalsa bile olağanüstü durumun henüz kalkmadığını belirtti.

Öte yandan Avrupa’nın güney ve doğusunda doğru ilerleyen bulutlar yüzünden Bulgaristan’da uçak seferleri askıya alındı. Ulaştırma bakanlığı, yerel saatle 09.00 itibarıyla tüm hava sahasının uçak seferlerine kapatıldığını bildirdi.

Komşu ülkelerin hava limanlarındaki kontrol kulelerine kararla ilgili bilgi verildiğini açıklayan bakanlık yetkilileri, kül bulutunun dün gece saatlerinde Bulgaristan'a ulaştığını kaydettiler.

Bu arada hava sahasının kapatılması nedeniyle Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov ve Dışişleri Bakanı Nikolay Mladenov'un, uçak kazasında hayatını kaybeden Polonya Cumhurbaşkanı Lech Kaczynski ve eşinin cenaze törenine katılamayacakları açıklandı.

TEST UÇUŞLARI
Kül bulutlarının Avrupa'ya yayılmasının ardından, birçok Avrupa ülkesinde hava sahaları bugün de kapalı tutulacak.

Danimarkalı hava kontrol yetkilisi, hava sahasının bu gece yarısına kadar kapalı kalacağını belirtti. Kopenhag havaalanı ve ülkenin hava sahası geçen perşembeden beri kapalı durumda.

İsveç de hava sahasının gün boyunca ve yarının ilk saatlerine kadar kapalı kalacağını bildirdi. Yetkililer, mevcut kısıtlamaların değişme olasılığının bulunmadığını söyledi.

Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'daki havaalanı yetkilileri, ülkenin hava sahasının yarın yerel saatle 12.00'ye (TSİ 13.00) kadar kapalı tutulacağını belirtti.

Avusturya hava kontrol yetkilileri de hava sahasının yarın 02.00'ye (TSİ 03.00) kadar kapalı kalacağını duyurdu.

İspanya havacılık yetkilileri ise, ülkenin kuzeyinde bulunan Barselona dahil 11 İspanyol havaalanının şimdilik 16.00'ya (TSİ 17.00) kadar kapalı kalacağını, Madrid'deki havaalanının ise bu uygulamanın dışında tutulacağını bildirdi.

Öte yandan, Ukrayna Uluslarası Havayolları (UİA) bugün Kiev'den uçuşlarına yeniden başlamayı planladığını duyurdu.

Kiev'den Amsterdam, Frankfurt, Zürih, Roma, Londra, Berlin ve Brüksel'e dünkü uçuşlarını iptal eden ülkenin en büyük havayolları şirketinin sözcüsü, bugün saat 12.00'den itibaren uluslararası uçuşların yeniden başlayacağını söyledi.

Bu arada, tüm Avrupa'da hava trafiğini felç eden kül bulutunun uçaklara verebileceği zararları tespit etmek için dün bir test uçuşu yapan Hollanda'nın KLM havayolu şirketi, ilk belirlemelere göre uçağın herhangi bir zarar görmeden uçuşunu tamamladığını açıkladı.

Mümkün olan en kısa süre içinde yolcu uçaklarının uçuşlarına yeniden başlamasını isteyen şirket yetkilileri, bugün de Düsseldorf'tan Amsterdam'a 7 test uçuşu yapılacağını duyurdu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...