Kaddafi için çember daralıyor

Başkent Trablus dışında, Kaddafi ülkenin büyük bir bölümünde kontrolü kaybetmiş durumda. El Arabiya televizyonu Kaddafi'nin yeniden halka sesleneceğini duyurdu.

Kaddafi için çember daralıyor

42 yıllık Kaddafi yönetiminin sona ermesini isteyen Libyalılar, Bingazi ve Tobruk başta olmak üzere, çok sayıda kentin kontrolünü ele geçirdi. Bazı bölgelerde, hükümet karşıtlarına askerler de katıldı.


Bu gelişmelerin ardından El Arabiya televizyonu Libya liderinin tekrar halka sesleneceğini duyurdu. televizyona göre Kaddafi önümüzdeki saatlerde, Trablus'a yakın bir kasaba olan Zaviye'de konuşacağını duyurdu.

Ülkeden kaçan Mısırlılar da, başkent Tarblus'un 120 km. batısındaki Zaura kentinin isyancıların eline geçtiğini belirttiler. Reuters haber ajansı da isyancıların elinde olan Misrata kentinde Kaddafi yandaşları ile karşıtları arasında çatışmaların yaşandığını ve çatışmalarda can kaybının olduğunu duyurdu.

Kuzeydoğu'daki Ejdebiye kentinde de durum benzer. Hükümet karşıtları, caddelerde kontrol noktaları kurmuş durumda.

BAŞKENTTE KADDAFİ YANLILARI
Başkent Trablus'ta ise sokaklarda Kaddafi yandaşları var. Kentte çatışma çıkmasından, Kaddafi'nin de yönetim karşıtı göstericileri daha kanlı bir şekilde bastırmaya çalışmasından korkuluyor.

1000 ÖLÜ İDDİASI
Başkentte yeni kazılan çok sayıda mezar bu kaygıları daha da artırıyor. Libya makamlarının resmi açıklamasına göre ise, ülkedeki rejime karşı ayaklanmayla birlikte ortaya çıkan şiddet olaylarında 242 sivil ve 58 asker hayatını kaybetti.

Ölü sayısının söylenenlerden fazla olduğuna dair bir açıklama ise İtalya’dan geldi. İtalya Dışişleri Bakanı açıklamasında ölü sayısını yaklaşık bin olarak duyurdu.

Libya lideri Muammer Kaddafi'nin eski protokol müdürü Nuri El Mismari de, 600'ü Trablus'ta olmak üzere Libya genelinde binden fazla kişinin öldüğünü belirterek, "Bu çok çok vahim. Libyalılar durmayacak. Muammer Kaddafi sona geldi. Her şeyi kaybetti. Dünkü konuşması, kaybetmiş birinin konuşmasıydı. Yapayalnız" dedi.

Bingazi'de isyancılar ele geçirdikleri bir tankın üzerinde zafer işareti yapıyor. Bingazi'de isyancılar ele geçirdikleri bir tankın üzerinde zafer işareti yapıyor.LİBYA ASKERLERİ CAMİ’YE SALDIRDI: 7 ÖLÜ
El Cezire televizyonu, Libya ordusuna bağlı askerlerin, Zaviye kentindeki bir camiye açtıkları ateşte 7 kişinin öldüğünü, 49 kişinin de yaralandığını duyurdu.

Başkent Trablus'un batısındaki Zaviye kentinden bir görgü tanığı, içinde ve etrafında hükümet karşıtı göstericilerin kamp kurduğu camiye açılan ateşte caminin minarelerinden birinin havaya uçtuğunu ifade etmişti. İsmi gizli kalmak koşuluyla açıklamada bulunan görgü tanığı, askerlerin yerel saatle 09.00'da açtıkları ateşte uçaksavar füzeler ile otomatik silahlar kullandıklarını ve göstericilere saldırdıklarını belirtmişti.

OĞUL KADDAFİ HAVA SALDIRILARINI YALANLADI
Öte yandan Muammer kaddafi'nin oğlu Seyfül İslam medyada yer alan uçakların halkı bombaladığı haberlerini yalanladı ve ölü sayısının abartıldığını iddia etti.

Libya liderinin kızı Ayşe Kaddafi'nin Malta'ya gitmek için Trablus'tan ayrıldığını da iddia eden Mismari, uçağının Malta'ya inişine izin verilmeyen Ayşe Kaddafi'nin Kıbrıs'a gitmekte olabileceğini ileri sürdü. Bu bilgiler, Libya'da güvenilir kaynaklarca doğrulanmadı.

İsyan ateşi büyüyor

16 Şubat sonrası sıcak protesto noktaları 16 Şubat sonrası sıcak protesto noktaları
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...