Kaddafi isyanı parayla durdurmak istiyor

Ülkenin doğusunun denetimini tamamen isyancılara bırakan, batı da Trablus dışındaki kentlerin de kontrolünü kaybetmeye başlayan Kaddafi'nin isyanı kurtarmaya yönelik son hamlesi halka harçlık dağıtmak oldu.

25.02.2011 - 09:35

Kaddafi isyanı parayla durdurmak istiyor

Halk ayaklanmasını kanla bastıramayan Kaddafi bu kez parayla isyanı dindirmeye çalışıyor. Libya'da, hükümet halka özel ödenek yapılması kararı aldı. Devlet televizyonundan yapılan açıklamada, maaşlara zam ve gıda yardımı yapılacağı, harçlık verileceği belirtildi.


Açıklamada, artan gıda fiyatlarını karşılamak için her ailenin 500 Libya dinarı (400 dolar) alacağı ve bazı kamu sektörü çalışanlarının maaşlarına yüzde 150 oranında zam yapılacağı bildirildi.  

KADDAFİ SIKIŞIYOR
Tüm bu hamlelere rağmen Kaddafi, ayaklanmanın önüne geçemiyor. Başta Libya'nın ikinci büyük kenti Bingazi ve Derne olmak üzere, muhalifler cuma namazı sonrasında sokaklara dökülmeye başladı. Bingazi'de büyük bir gösteri düzenleniyor.

Kaddafi'ye bağlı güçlerse, Libya liderinin kontrolünde olan başkent Trablus sokaklarında sürekli devriye gezerek olası bir gösteriyi engellemeye çalışıyor. Trablus havalimanına giden yolda kontrol noktaları kuruldu ve tanklar yerleştirildi. Protestocuların toplanabileceği gerekçesiyle camilerin etrafı da kordon altına alındı. 

Kaddafi'ye bağlılığın bir işareti olarak kollarına yeşil bantlar takan silahlı gençlerin yoldaki araçları silah taşıyıp taşımadığını kontrol için çeviriyor.

İSYANCILAR BAŞKENTE DAYANDI
Trablus dışındaki kentlerin kontrolü ise tek tek isyancıların eline geçiyor. Son olarak Trablus'a çok yakın kent ve kasabaların kontrolünün de hükümet karşıtlarının eline geçtiği haberleri geliyor. Kaddafi'ye bağlı birlikler ise, bir yandan buraları geri almak için isyancılarla çatışıyor, bir yandan da başkent Trablus'un savunması için hazırlık yapılıyor.

Bölgedeki en şiddetli çatışmalar, Trablus'un yaklaşık 50 kilometre batısındaki Ez Zaviye kentinde. Bir görgü tanığı, camide bulunan protestoculara düzenlenen saldırıda ağır silahların kullanıldığını, en az 10 kişinin öldürüldüğünü söyledi. Reuters son olarak kentte hükümet gücünün kalmadığını bildirdi.

Daha doğuda, ülkenin en büyük üçüncü kenti Misurata yakınlarındaki bir havaalanının kontrolü içinde büyük bir mücadele veriliyor. El Cezire televizyonu da Edjebiye kentinde, hükümet güçlerinin ayaklanmaya katıldığını duyurdu.

GENERAL İSTİFA ETTİ
Libya Ordusu da yavaş yavaş Kaddafi’ye sırtını dönüyor. Ordu generallerinden Abdulrahman El Abbar görevinden istifa ederek isyancılara katıldığını açıkladı.

ÖLÜ SAYISI ÇELİŞKİLİ
Ülkede toplam ölü sayısı konusunda ise çelişkili rakamlar geliyor.İnsan Hakları Örgütü şimdiye dek yaklaşık 300 kişinin öldüğünü doğruladı ancak Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu en az 700 kişinin öldüğünü bildiriyor. Bingazi'de görev yapan Fransız bir doktor ise ölü sayısının 2 bin olabileceğini söyledi.

KUZENİ İSTİFA ETTİ
Öte yandan Kaddafi'nin en yakın yardımcılarından, kuzeni Ahmed Kaddaf El Dem de protestoculara uygulanan şiddeti protesto etmek amacıyla istifa etti. El Dem, göstericilere yapilanlari "insan haklarının ve uluslararası hukukun ciddi şekilde ihlali" olarak nitelendirerek, göstericilere şiddet uygulanmasını kınadı.

Kaddafi güçlerinin göstericilere kanıi saldrısının ardından Mısır'a geçtiğini belirten El Dam, Kaddafi'nin en yakınındakı isimlerden biriydi.

KADDAFİ BU KEZ TELEFONDAN SESLENDİ
Tüm bu gelişmeler yaşanırken Başkent Trablus'a hapsolan Kaddafi, isyanın başlamasının ardından ikinci kez halka seslendi. Muammer Kaddafi, telefon hattı üzerinden yapılan ve televizyondan yayınlanan açıklamasında "Halkı kışkırtan düşman El Kaide'dir. Usame bin Ladin'in oyununa gelmeyin" dedi.

Kaddafi, gençlerin uyuşturucu ve alkolle kandırılıp ''saldırı ve sabotaja'' yönlendirildiğini söyledi. 

Ayaklanma sırasında ölenlerin yakınlarına başsağlığı dileyen Kaddafi, bu kişiler için "Libya'nın evlatları" ifadesini kullandı. Libya lideri salı günkü konuşmasında da, protestocuları "sıçanlar" olarak nitelemişti.

İsyan ateşi büyüyor

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...