Kanada-Çin diplomasisinde “Wuhan” tişörtü krizi

Kanada Dışişleri Bakanlığı’ndaki görevlilerin, yeni tip corona virüs pandemisininin ortaya çıktığı geçen yılın başlarında, Wuhan’daki Kanada vatandaşlarını ülkeye geri getirme operasyonu esnasında giyilmesi amacıyla, ABD’li hip-hop grubu Wu-Tang Clan'ın yarasa benzeri ambleminin yer aldığı tişörtleri sipariş ettiği ortaya çıktı. Grubunun ismininin yerine ise Wuhan yazıldı. Söz konusu durum Çin’de büyük bir tepkiyle karşılandı. Kanada ise olayın yanlış anlaşılma olduğunu ifade ederek özür diledi.

02.02.2021 - 15:11

Kanada-Çin diplomasisinde “Wuhan” tişörtü krizi

Geçen yılın Ocak ayında, Çin’de bulunan Kanada vatandaşlarını ülkeye geri döndürmek için Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan operasyonda elçilik görevlilerinin giyilmesi amacıyla  ABD’li hip-hop grubu, Wu-Tang Clan’ın yarasa benzeri ambleminin bulunan tişörtlerin hazırlandığı ortaya çıktı. Görüntüler, yakın zamanda  Çinli sosyal medya platformu Weibo’da yayıldı. 

ÇİN'DEN AYRIMCILIK TEPKİSİ

Konuya ilişkin açıklama yapan pazartesi günü bir açıklama yapan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin "Bu bizi çok şaşırttı ve Kanadalı yetkililerden kapsamlı bir soruşturma ve net bir açıklama talep ettik. Corona virüsün belirli ülke veya bölgelerle bağlantılı olmaması gerekir. Aksi takdirde bu bir ayrımcılıktır” ifadelerini kullandı. 

Kanada'nın Dışişleri Bakanlığı ise bugün yaptığı açıklamayla Çin’de özür dileyerek, “Yanlış anlaşılmadan dolayı üzgünüz. Büyükelçiliğin bir üyesi tarafından tasarlanan tişört logosu sadece W harfini gösteriyor ve bir yarasayı temsil etmesi amaçlanmadı. Tişörtler 2020'nin başlarında Wuhan'daki Kanadalıların ülkelerine geri gönderilmeleri için çalışan elçilik personeli ekibi için oluşturuldu " açıklamasını yaptı. 

Öte yandan, ilk Covid-19 vakası geçen yıl Çin Hubey eyaletine bağlı Wuhan kentinde tespit edildi ve pek çok  bilim insanı yarasaların insanlara atlamadan önce yeni tip corona virüsün ana kaynağı olduğundan şüpheleniyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) liderliğindeki bir ekip, salgının kökenini araştırmak için Wuhan'da bulunuyor.

KANADA-ÇİN İLİŞKİLERİ 2018'DEN BU YANA GERGİN

Diğer taraftan Pekin ve Ottawa arasındaki ilişkiler, Kanada polisinin Huawei’nin finans müdürü Meng Wanzhou’yu ABD’nin emriyle tutuklamasından kısa bir süre sonra Çin’in iki Kanadalıyı tutuklayıp casusluk yapmakla suçladığı 2018 sonundan bu yana gergin halde bulununuyor. 

CORONA VİRÜS DÜNYAYA BÖYLE YAYILDI

Sayfa Yükleniyor...