'Katolik rahipler de evlenebilmeli'

İskoçya'daki Roma Katolik Kilisesi'nin Kardinali, rahiplerin bekarlıkla baş etmenin güç olduğunu düşündüğü ve rahiplerin evlenmesine izin verilmesi gerektiğini dile getirdi.

Haberler - Anadolu Ajansı 22.02.2013 - 22:30

'Katolik rahipler de evlenebilmeli'

İskoç Kardinal Keith O'Brien, Katolik rahiplerin evlenmesi ve çocuk sahibi olmasına izin verilmesi gerektiğine inandığını söyledi.

İskoçya'daki Roma Katolik Kilisesi'nin başında bulunan Kardinal O'Brian, BBC İskoçya televizyonuna yaptığı açıklamada, rahiplerin bekarlığının "ilahi bir kökeni olmadığını" ve bu konunun yeniden tartışmaya açılabileceğini ifade etti.

Pek çok rahibin bekarlıkla baş etmenin oldukça güç olduğunu düşündüğüne işaret eden O'Brien, kendisinin evlenmeyi hiç düşünmediğini ancak diğer rahipler için bu kararı kendilerinin vermesinin sevindirici olacağını belirtti.

Katolik Kilisesi'nin bazı kollarında evlenmeye izin verildiğini hatırlatan Kardinal, "Demek ki bunun ilahi bir kökeni yok, yeniden tartışılabilir" ifadesini kullandı.

Roma Katolik Kilisesi'nin Birleşik Krallık'taki en kıdemli ismi sıfatını taşıyan Keith O'Brien (74), Papa 16. Benediktus'un görevden ayrılma kararının ardından, yeni Papa'nın belirleneceği sürece katılacak kardinaller arasında yer alıyor.

Sayfa Yükleniyor...