Kerry: Esad acımasız bir diktatör

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye'de Beşşar Esad'in kendi halkına karşı gaz bombası kullanan acımasız bir diktatör olduğunu söyledi.

kerry-esad-diktatör181015.jpg

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye'de Beşşar Esad'in kendi halkına karşı gaz bombası kullanan acımasız bir diktatör olduğunu söyledi.

İtalya'da EXPO Milano Fuarını ziyareti sırasında konuşan ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Suriye'de yaşananlar için, "Suriye’deki iç savaşın hemen öncesinde ülkede yaşanılan kuraklık bir tesadüf değil. Hayır, size bu ülkedeki sorunun kuraklıktan ya da bir iklim değişikliğinden kaynaklandığını söylemek istemiyorum ama oradaki acımasız diktatör, kendi halkına karşı gaz kullanarak işkence yaptı ve onları bombaladı. Ülkedeki bu durumun ardından kuraklık da iyice arttı" ifadelerini kullandı.

Kerry, ABD yönetiminin IŞİD'le mücadelesinin Esad rejimine yönelik herhangi bir taviz olmadan süreceğini de belirtti.

Avrupa’daki sığınmacı krizine dikkati çekip, daha büyük göçlere karşı uyarıda bulunan ABD Dışişleri Bakanı Kerry, "Avrupa sığınmacı krizinin tam ortasında. Dünya bu temayla yüzleşmeli. İklim değişikliği ve kuraklıktan dolayı kitleler halinde göçle karşılaşıldığında bugünkü göç hiçbir şey" dedi.

Sayfa Yükleniyor...