NTV

Kıbrıs zirvesinde Yunanistan krizi

NTV Haber

Dünya

Kıbrıs sorununa çözüm bulmak için BM gözetiminde İsviçre'de yapılan ikinci tur müzakereler sona erdi. Ancak Yunanistan'ın garanti sistemini kaldırma koşulunu ileri sürmesi nedeniyle zirveden bir sonuç alınamadı.

Kıbrıslı liderler Mustafa Akıncı ile Nikos Anastasiadis İsviçre’de kamp formatındaki Mont Pelerin zirvesinin ikinci turunun ilk gününü tamamladılar.

Zirvenin son gününde toprak ve eşzamanlı olarak beşli konferans tarihinin belirlenmesi hedefiyle müzakerelere devam edilecek.

18 aylık sürecin sonuç alıcı en son aşaması olan ve Türkiye’nin de yer alacağı beşli konferans tarihinin, ilk günkü oturumda belirlenmesi bekleniyordu ancak Yunanistan’ın uzlaşmaz tavrı nedeniyle tarih ilan edilemedi.

Güne Yunanistan’ın ileri sürdüğü ön şart damgasını vurdu.

Rum lider Anastasiadis, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’la akşam oturumundan önce yaptığı telefon görüşmesinden sonra taraflar arasında varılan mutabakatta var olmayan bir ön şartta ısrar edince olumlu atmosfer bir anda değişti.

Çipras geçtiğimiz hafta, Rum Lider ile düzenlediği ortak basın toplantısında beşli konferansa garantileri kaldırmak için geleceği ön şartını ileri sürmüştü. 

Yunanistan’ın beşli konferansla ilgili bu ön şartı, Türk tarafına dayatmaya çalışması nedeniyle, Mont Pelerin’deki çalışmaların mutabakata uygun şekilde devam etmesi ve sonuç alınması mümkün olamadı.

Süreci yürüten Birleşmiş Milletler, Yunanistan’ın tavrı ile ilgili girişimler yaparak Mont Pelerin zirvesinin ikinci gününde, görüşmelerin mutabakata uygun bir şekilde yürütülmesi için çaba sarfedecek. İşler yolunda giderse garantörlerin yer alacağı beşli konferans tarihi belirlenmeye çalışılacak.

Beşli konferans bir buçuk yıllık sürecin sonuç alıcı aşamasını oluşturacak.

2016 yılı sonuna kadar çözüm hedefine ulaşmak için beşli konferansın aralık ayında yapılması gerekiyor. Türkiye-Yunanistan ve İngiltere’nin de yer alacağı beşli konferansta, bugüne kadar sürdürülen müzakerelerde uzlaşılamayan birkaç konu ile haritanın son şekli ve en önemlisi güvenlik ve garantiler konuları kesin sonuca bağlanacak ve ortaya bir anlaşma çerçevesi çıkacak. Kıbrıs’ta referanduma götürülecek anlaşma, Türkiye’nin de yer alacağı beşli konferansta kalıcı hale gelecek.

ETİKETLER