KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis, yarın iki kesimi birbirinden ayıran yeşil hat’ta BM gözetiminde bir araya gelecek.

Enosis’in okullarda kutlanması kararı, Türk tarafının sert tepkisini çekmiş ve Kıbrıs çözüm müzakereleri durmuştu. Türk tarafı müzakerelerin yeniden başlayabilmesi için yanlışın düzeltilmesini şart koşmuştu. Bunun üzerine Rum Temsilciler Meclisi, geçen Cuma günü yeni bir karar geçirerek Enosis’in kutlanmasını yönündeki önceki kararı devredışı bıraktı.

Enosis krizi nedeniyle 2 ay kesintiye uğrayan görüşmelerin yarın başlayacak yeni turunda liderler ve heyetleri, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Özel danışmanı Espen Barth Eide’nin arabuluculuğunda soruna federal çözüm bulunması amacıyla bir araya gelecek.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, yeni müzakere döneminde, kendisinden tek yanlı adımlar beklenmemesi gerektiğini vurgulayarak, ancak birlikte yürünmesi halinde müzakerelerden sonuç alınabileceğini ifade etti.

Yeni dönemde BM’den gerek taraflar gerekse garantörler arasında çok ciddi bir mekik diplomasine ihtiyaç olduğunu belirten Akıncı, buna karşılık hakemlik ve resmi öneri istemediklerini kaydetti.

Liderler son olarak 16 Şubat’ta bir araya gelmiş, görüşmede Akıncı Enosis kararından duyulan rahatsızlığı aktarırken Rum lider Anastasiadis, masadan kalkıp kapıyı vurarak müzakereleri terketmişti. 2 yıldır devam eden müzakerelerde birçok hayati konuda önemli ilerlemeler sağlanmış, son olarak İsviçre’nin Cenevre kentinde garantör ülkelerin de katılımıyla beşli Kıbrıs konferansı düzenlenmişti.