KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas arasında 3. yılına giren Kıbrıs müzakerelerinde, 11 Ocak pazartesi gününden itibaren yoğunlaştırılmış görüşmelere geçilecek.

Müzakereler çerçevesinden dün 60. görüşmeyi yapan liderler, yoğunlaştırılmış müzakere sürecinde planlanmış toplam 6 görüşme daha yapacak.

11 Ocak pazartesi gününden itibaren 3 gün art arda yapılacak görüşmelerin ardından, ikinci bölüm müzakereler yine aralıksız 3 gün şeklinde 25 Ocak'ta başlayacak.

Yoğunlaştırılmış görüşmelerde ''Yönetim ve Güç Paylaşımı'', ''Ekonomi'', ''AB'' ve ''Mülkiyet'' konuları ele alınacak.

Yoğunlaştırılmış müzakerelerin 18, 19 ve 20 Ocak günlerinde yapılması planlanan ikinci kısmı, Hristofyas'ın talebi üzerine, Atina'ya yapacağı ziyaret ve ''ilk kısımda sunulması muhtemel önerilerin daha iyi incelenebilmesi için yeterli zamanın sağlanması amacıyla'' bir hafta ileriye; 25, 26 ve 27 Ocak günlerine alınmıştı.

Yoğunlaştırılmış görüşmelerin ilk 3 gününde, Kıbrıs Türk tarafının öneriler sunması bekleniyor.

Yoğunlaştırılmış müzakereler, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Taye Brook Zerihoun'un Lefkoşa ara bölgedeki resmi ikametgahında yapılacak.

Yoğunlaştırılmış müzakerelere hazırlık çerçevesinde, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ı ziyaret etti. Downer, Cumhurbaşkanlığında yaklaşık bir saat süren görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Talat ile yoğunlaştırılmış müzakerelere ilişkin hazırlıkları ele aldıklarını söyledi.

TALAT BRÜKSEL'E GİDİYOR
Bu arada, KKTC Cumhurbaşkanı Talat, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile görüşmek üzere yarın Brüksel'e gidecek. Talat, 7 Ocak'ta ise Brüksel'den ayrılarak İstanbul üzerinden Ankara'ya geçerek, görüşmelerde bulunacak. Cumhurbaşkanı Talat, büyükelçiler toplantısında da konuşacak.