Kilise otoparkında Teravih namazı

Ramazan ayı ile beraber İtalya'da cami tartışmaları alevlendi. İbadethane sorunu yaşadıklarını belirten Müslümanlar, Milano'da bir kilisenin otoparkında Teravih namazı kıldı.

Anadolu Ajansı 11.08.2010 - 17:07

Kilise otoparkında Teravih namazı

İtalya'da Ramazan ayı Müslümanların pek çok kentteki cami ya da mescit sorununu yeniden gündeme getirdi.

Müslümanların temsilcileri ibadethane sorunlarının kalıcı çözüm bulunmadığını belirtirken, kimi yerel yetkililer mescit olarak kullanılan mevcut mekanların yeterli olduğunu ileri sürdü.

Göçmenlerle birlikte yaklaşık 1 milyon 200 bin Müslümanın yaşadığı İtalya'da Teravih namazı için mekan bulma konusunda farklı çözümler üretiliyor.

Milano'da Ciak Tiyatrosu'na ait dev çadır ramazanda geçici olarak mescide dönüştürülürken, Gallarate'deki Müslümanlara ise kilise yetkilileri yardımcı oluyor.

Varese yakınlarında bulunan Gallarate beldesinde Santi Nazario e Celso Kilisesi yetkilileri, otopark olarak kullandıkları eski bir salonda kurulan çadırın Müslümanların Ramazan boyunca Teravih kılmalarına tahsis edildiğini açıkladılar.

3 YILDIR KULLANILIYOR
Santi Nazario e Celso Kilisesi Başpapazı Franco Carnevali, otopark olarak kullandıkları mekanı 3 yıldır Ramazan ayında Müslümanlara tahsis ettiklerini belirterek, "Böylece farklı dinler ve kültürler arası diyaloğu teşvik ettiğimize inanıyorum. Bizden ibadet edecekleri bir mekan istediler. Geçen yıllarda hiçbir sorun yaşanmadığı için kendilerine yine aynı mekanı tahsis etmekte bir sakınca görmedik" dedi.

KİLİSE YETKİLİLERİNE MÜTEŞEKKİRİZ
Gallarate'deki Müslümanlara imamlık yapan Hamid Hartavi ise beldede daha önce açtıkları mescidin "hijyen koşullarına uygun olmadığı" gerekçesiyle kapatıldığını kaydederek, "Yıllardır uğraşmamıza rağmen bir türlü sabit bir ibadet mekanına kavuşamadık. Yine de Ramazan boyunca bize sunulan geçici çözüm nedeniyle kilise yetkililerine müteşekkiriz" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...