İlişkili Haberler

ABD Başkanı Barack Obama, Camp David Zirvesi için ABD'nin başkenti Washington'a gelen Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkelerinin temsilcileriyle çalışma yemeğinde bir araya geldi.

Beyaz Saray'da, Obama'nın ev sahipliğinde verilen yemeğe KİK Genel Sekreteri Abdullatif bin Raşid ez-Zeyani, Bahreyn Veliaht Prensi Salman bin Hamad el-Halife, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Veliaht Prensi ve Genelkurmay Başkan Yardımcısı Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Nayif bin Abdulaziz Al Suud, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani, Umman Sultanlığı Kabine İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Fehd bin Mahmud Al Said, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah'ın yanı sıra
diğer yetkililer katıldı.

Camp David Zirvesi'nde ise ABD Başkanı Barack Obama'nın Arap müttefiklerini, onların güvenliğine ilişkin taahhüdünün sürdüğüne ikna etmeye çalışması bekleniyor.

Toplantıya 6 Körfez ülkesinden sadece Kuveyt ve Katar'dan lider düzeyinde katılım gerçekleşiyor. Suudi Arabistan Kralı Selman başta olmak üzere diğer liderlerin katılmaması, Körfez ülkelerinin ABD'nin İran ve Suriye politikalarına yönelik tepkilerinin bir yansıması olduğu iddia edildi.

Obama ile Körfez ülkeleri temsilcilerinin bir araya getiren toplantıda, taraflar arasındaki güvenlik alanındaki işbirliğinin yanında İran ile süren nükleer müzakereler, Irak, Suriye ve Yemen'deki gelişmeler de masaya gelecek.

Riyad başta olmak üzere Körfez ülkeleri, nükleer anlaşma sonrası yaptırımların kaldırılmasıyla İran'ın bölgedeki etkinliğinin daha da artmasından ve bunun da bölgedeki istikrarsızlığı daha da tırmandırmasından endişe ediyor.

Camp David'deki toplantısının tarafların farklı beklentileri nedeniyle kimseyi tatmin etmeyebileceği yorumu yapılıyor.