Kritik görüşme öncesi telefon

Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York'ta ABD Başkan Yardımcısı Biden ile bir araya geldi. IŞİD ile mücadelenin ele alındığı görüşme öncesinde ise Erdoğan ile Obama arasında bir telefon görüşmesi yapıldı.

25.09.2014 - 23:19

Kritik görüşme öncesi telefon

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'deki son gününde iki kritik görüşme yaptı.

Erdoğan, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ı, New York'ta konakladığı The Peninsula otelde kabul etti.

Bu görüşmenin hemen öncesinde ise Erdoğan ABD Başkanı Obama ile bir telefon görüşmesi yaptı.

Görüşmede iki liderin, IŞİD dahil olmak üzere bölgedeki terör örgütleriyle mücadele ve Suriye meselesi gibi konularda Türkiye ve ABD'nin ortak bir stratejiyle birlikte çalışmaya devam edecekleri ve Irak'ta yeni hükümetin kurulmasının ardından istikrarın tesisini hedefleyen çalışmalara Türkiye ve ABD'nin birlikte katkı sağlayacağı öğrenildi.

Beyaz Saray'dan görüşmeye ilişkin bir açıklama yapıldı. Açıklamada, Obama'nın New York'tan Washington'a dönerken başkanlık uçağı Air Force One'dan Erdoğan'la görüştüğü belirtildi.

Görüşmede, Obama'nın Türk yetkililer ve yerel grupların, BM ile birlikte, sadece bu hafta on binlercesi dahil olmak üzere Türkiye'ye büyük boyutta mülteci akışını üstlenmede sergiledikleri çalışmaları övdüğü bildirildi.

İki liderin, bundan sonra da aralarındaki yakın istişareyi sürdürme hususunda mutabık kaldıkları belirtildi.

BİDEN İLE 1.5 SAATLİK GÖRÜŞME
Erdoğan ile Biden'ın yaklaşık 1.5 saat süren görüşmesinde de gündem bölgedeki gelişmelerdi. İkili görüşmede ağırlıklı olarak üzerinde durdukları mülteci sorununun çözümü için ortak çalışmanın önemine vurgu yaptı.

Görüşmede Irak'ta yeni hükümetin kurulmasının ardından istikrarın tesisini hedefleyen çalışmalara Türkiye ve ABD'nin birlikte katkı sağlamaları, Suriye'de yeni bir düzen ve istikrarın temin edilmesi gerektiği konuları da ele alındı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...