Kriz bazı devletlerin sonu olacak

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, küresel ekonomik krizin bazı devletlerin sonu olabileceğini söyledi.

Haberler - Anadolu Ajansı 02.04.2009 - 12:48

Kriz bazı devletlerin sonu olacak

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Londra'da yapılacak G20 zirvesi öncesinde İngiliz Guardian gazetesinde yayımlanan makalesinde, küresel ekonomik kriz için önlem alınmaması durumunda, dünya genelinde sosyal kargaşa çıkabileceği ve bazı devletlerin batabileceği uyarısında bulundu.

''Finansal kriz olarak başlayan şey küresel ekonomik krize dönüştü, daha kötüsünün olmasından korkuyorum'' diyen Ban, ''gittikçe artan sosyal huzursuzluğun, büyük bir siyasi krize yol açmasından, sonrasında da güçsüzleşen hükümetlerin ve liderleri ile geleceklerine dair umutlarını kaybetmiş kızgın halkların ortaya çıkmasından endişe ettiğini'' söyledi.

Küresel ekonomik krizden, yoksul ülkelerin ''tehlikeli bir hızla'' etkilendiğini belirten Ban, '' genelinde bir iyileşme sağlayamazsak insanlığın gelişimi noktasında korkunç bir felaketle karşılaşacağız'' ifadesini kullandı.

Batan bankalarla batan ülkeler arasında ince bir çizgi olduğuna dikkati çeken Ban, ''Bu çizgiyi geçince başımıza geleceklerin sorumlusu biz olacağız'' diyerek ''gerçek anlamda küresel bir teşvik paketi'' çağrısında buldu.

Sayfa Yükleniyor...