Kur'an yakma eylemine öfke dinmiyor

Cuma gününden bu yana 24 kişinin öldüğü protestoların bugünkü adresi Afganistan oldu. Protestolarda Obama’nın kuklası yakıldı.

05.04.2011 - 14:19

Kur'an yakma eylemine öfke dinmiyor

20 Mart'ta Florida'daki Gainesville kasabasında Wayne Sapp adlı bir vaiz küçük bir kilisede yapılan temsili duruşmada, Kur'an'ın insanlığa karşı suç işlediğine hükmetmiş ve daha sonra Kur'an'ı gazyağına batırarak tutuşturmuştu.


ABD’de gerçekleşen bu eylem Müslüman dünyasında büyük infiale yol açtı. Geçtiğimiz Cuma gününden bu yana devam eden protestolarda aralarında 7 Birleşmiş Milletler çalışanının da bulunduğu toplam 24 kişi ölmüş onlarca kişi de yaralanmıştı.

Protestoların bugünkü merkezi Afganistan'dı. Kandahar ve Celelabad kentlerinde yüzlerce kişi protesto için sokaklara döküldü. Associated Press ajansına göre, yaklaşık bin gösterici Amerikan askerlerinin Afganistan'dan çekilmesine yönelik sloganlar attı ve Obama'nın maketini yaktı.

‘SUÇLU KUR'AN’I YAKANLAR'
Birleşmiş Milletler'in Afganistan temsilcisi Staffan de Mistura, Cuma günü Mezar-ı Şerif'te, Kuran protestoları sırasında örgüt binasına düzenlenen ve 7 görevlinin öldüğü saldırıdan Kuran yakan Amerikalı vaizi sorumlu tuttu.

BM temsilcisi, "Herhangi bir Afgan'ı suçlamamalıyız. Bu haberin kaynağını; Kur'an yakan kişiyi suçlamalıyız. İfade özgürlüğü, başka kültür, din ve geleneklere saldırmak değildir" diye konuştu.

ABD Başkanı Barack Obama ise Kuran yakma eylemini 'hoşgörüsüzlük ve bağnazlık' olarak nitelendirmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...