Kuzey Kore: Nükleer savaşa hazırız

Güney Kore’nin başlattığı tatbikata, Kuzey Kore’den nükleer savaş tehdidi geldi.

Kuzey Kore: Nükleer savaşa hazırız

Güney Kore'nin, Kuzey Kore'den gelen tüm misilleme tehditlerine karşın daha önce yapacağını duyurduğu kara ve deniz tatbikatları bugün başladı.


Güney Kore, başkent Seul ile iki Kore'yi birbirinden ayıran Askerden Arındırılmış Bölge arasında kalan sahada yapacağını duyurduğu geniş kapsamlı askeri kara tatbikatıyla, iki Kore'nin deniz sınırına 100 kilometre mesafede icra edeceğini duyurduğu gerçek mermilerin kullanıldığı deniz tatbikatını başlattı.

Tatbikatın başlamasının ardından açıklamada bulunan Güney Kore Cumhurbaşkanı Lee Myun-bak, Kuzey Kore'nin, kasım ayında Güney Kore'ye ait bir adayı bombalamasına benzer şaşırtıcı bir saldırganca harekette bulunması durumunda, ordunun buna acımasız bir karşılık vermesi gerektiğini söyledi.

Güney Kore Cumhurbaşkanlığı bürosundan yayınlanan açıklamasında, Kuzey Kore sınırı yakınında görev yapan Kara Kuvvetlerinin ön birliklerinden Kuzey Kore'ye karşı heran uyanık olmalarını isteyen Lee, ''Bu ülkede sabrın barışı sağlayacağına inanmıştık, ama bu böyle olmadı'' ifadelerini kullandı.

NÜKLEER SAVAŞ TEHDİTİ
Kuzey Kore’den ise tatbikata karşı sert bir cevap geldi. Kuzey Kore haber ajansı KCNA’nın verdiği habere göre Savunma Bakanı Kim Yong-chun, ülkesinin nükleer caydırıcılığını da kullanarak ‘kutsal savaş’a hazır olduğunu açıkladı.

Güney Kore’yi, Kore Yarımadası’nı savaşa sürüklemekle suçlayan Kuzey Kore hafte başında Güney Kore’nin gerçekleştireceği tatbikatı provakasyon olarak nitelemiş ancak buna karşılık vermeyeceğini açıklamıştı.

Yıl içinde 47 askeri tatbikat gerçekleştiren Güney Kore, bu en büyük tatkibatın bir güç gösterisi olduğunu kabul ediyor. Kuzey Kore'nin ise tatbikat ile yaptığı açıklamalarda yumuşadığı görülüyor.

Uzmanlar Güney Kore'nin pazularını şişirmesinin, Kuzey Kore'ye kendisini mazlum olarak gösterme imkanını tanıdığına işaret ediyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...