Kuzey Kore'den ABD'ye tehdit

Nükleer füze denemeleriyle dünyaya meydan okuyan Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, ABD'nin 'Askeri seçenekten bahsetmeye cüret edemeyeceği' bir güç dengesinin sağlanmasını" hedeflediklerini açıkladı. BM Güvenlik Konseyi ise Kuzey Kore'nin son füze denemesini kınadığını açıkladı.

NTV Haber 17.09.2017 - 02:21

Kuzey Kore'den ABD'ye tehdit

Kim Jong-un'un açıklamalarını, Kuzey Kore Ulusal Haber Ajansı paylaştı. 'ABD ile güç dengesi sağlanana dek nükleer programa devam edeceğiz" diyen Kuzey Kore lideri, ABD'nin 'başa çıkamayacağı' güçte bir nükleer yanıt kapasitesi için hazırlandıklarını belirtti.

Kuzey Kore lideri, "Onlara sonu gelmeyen yaptırım ve ambargolara rağmen nükleer gücümüzü tamamlama hedefine nasıl ulaştığımızı açık şekilde göstermek zorundayız" ifadesini kullandı. Öte yandan BM Güvenlik Konseyi yaptırım kararının ardından Kuzey Kore'nin Japonya'ya doğru fırlattığı son füze denemesini kınadığını açıkladı.

"Provokatif" denemenin tüm bm üyeleri için tehdit oluşturduğuna dikkat çekti. Kuzey Kore'nin denediği son füze, Japonya hava sahasına girdikten sonra Pasifik Okyanusu'na düşmüştü.

Sayfa Yükleniyor...