Lübnan'da ordu 'tank'la uyardı

Lübnan'da İç İstihbarat şefi Vissam el Hasan'ın öldürülmesiyle başlayan olaylar devam ediyor. Trablus'taki olaylarda 4 kişi ölürken, Beyrut'ta da 5 kişi yaralandı. Ordu, "Sert önlemler alacağız" uyarısında bulundu.

22.10.2012 - 16:54

Lübnan'da ordu 'tank'la uyardı

Lübnan'da İç İstihbarat şefi Vissam el Hasan'ın geçtiğimiz cuma günü başkent Beyrut'ta öldürülmesi sonrasında şiddet olayları devam ediyor.

Trablus kentinde çıkan olaylarda 4 kişi yaşamını yitirirken, Beyrut'ta 5 kişi yaralandı. Düzeni sağlamak için devreye giren ordu, Lübnan halkını sorumlu davranmaya çağırdı.

"Sert önlemler alacağız" uyarısında bulunan ordu, başkent Beyrut ve tansiyonun yüksek olduğu kentlerde tanklarla gövde gösterisi yaptı.

Lübnan ordusu tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Ülkedeki tüm politik liderler, açıklama yaparken ve görüşlerini dile getirirken dikkat etmeli ve sorumlu davranmalı" denildi.

Ülkede tansiyonun yüksek olduğu bölgelerde kaosu önlemek için "sert önlemler" alınacağı da belirtildi.

Lübnan İçişleri Bakanı Mervan Şerbil de, başkent Beyrut'ta güvenlik güçlerinin lastik yakılarak kapatılan sokakları açmaya çalıştığını söyledi.

İçişleri Bakan Şerbil ayrıca, Beyrut'a çıkan tüm genel yolların açık olduğunu, özellikle de havaalanı yolunun açık ve güvenli olduğunu söyledi. Şarbel, "Lübnan'a gelmek isteyenlere de huzurları için güvence verdiklerini" belirtti.

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta geçtiğimiz cuma günü düzenlenen bombalı saldırıda İç İstihbarat şefi ile birlikte 7 kişi öldürülmüştü. Lübnan'daki muhalefet, bombalı saldırıdan Esad rejimini sorumlu tutuyor. Muhalefet ayrıca Hizbullah destekli Başbakan Necip Mikati'nin de istifa etmesini talep ediyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...