Mao'ya erişteli anma

Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurucusu Mao Zedong, doğum yıldönümünde çeşitli etkinliklerle anıldı. Bu etkinliklerden en ilginci ise erişte (noodle) yemek oldu.

Haberler - Anadolu Ajansı 27.12.2010 - 13:51

Mao'ya erişteli anma

Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurucusu Mao Zedong, doğumunun 117. yıldönümünde makarna yemek dahil çeşitli etkinliklerle anıldı.

Mao'nun doğum yeri olan Hunan eyaletine bağlı Şaoşan köyünde yaşayanlar ve ziyaretçiler, dün makarna yedikten sonra Mao Zedong Meydanındaki büstün önünde toplanarak "Doğu Kızıldır" şarkısını söyledi.

Çinliler uzun ömrü simgelediğine inandıklarından doğum günlerinde geleneksel olarak erişte (noodle) yiyor. Çin'de, "kızıl turizm hattı" diye anılan ziyaret yerlerinin başında gelen Şaoşan'da da Mao'nun evinden meydana kadar 5 kilometrelik yürüme yarışması yapıldı.

Şinhua haber ajansının bildirdiğine göre, aynı gün eyaletin merkezi Çangşa'da geçen yıl açılan 32 metrelik Mao heykelinin önünde, eski liderin şiirlerinden bestelenen şarkılar söylendi. Başkent Pekin'de de aralarında torunu Mao Şinyü'nün de bulunduğu 10 bini aşkın kişi, Mao'nun Tiananmen Meydanı'ndaki mozolesini ziyaret etti. Torunu ailesi adına mozoleye çiçek koydu.

Mao'nun doğum günü dolayısıyla ülkenin diğer şehirlerinde de etkinlikler düzenlenirken, internet sitelerine binlerce kutlama mesajı yazıldı.

Sayfa Yükleniyor...