Metroda dehşet: 39 ölü

Rusya'nın başkenti Moskova'da metro istasyonlarında art arda iki patlama meydana geldi. İlk belirlemelere göre en az 39 kişi yaşamını yitirdi.

29.03.2010 - 07:51

Metroda dehşet: 39 ölü

Rusya'nın başkenti Moskova, güne metrodaki patlamalarla başladı. Patlamalar metronun en kalabalık olduğu sabah saatlerinde gerçekleşti.


Rus iç istihbarat servisi FSB merkezinin yakınındaki Lubyanka metro istasyonunda saat 07.56'da bir patlama meydana geldi.

Birinci patlamanın şoku henüz atlatılamamışken, 40 dakika sonra bu kez de Park Kultury metro istasyonunda yeni bir patlama daha oldu.

Her iki patlamada 39 kişi hayatını kaybetti.

Patlamaların ardından Park Kultury ve Komsomoslskaya metro hattı kapatıldı.

İKİ KADIN TARAFINDAN YAPILDI
Moskova Belediye Başkanı Yuriy Lujkov yaptığı açıklamada, iki patlamanın da intihar saldırısı olduğunu açıkladı.

Lujkov, saldırıların intihar eylemcisi iki kadın tarafından yapıldığını ve bu kişilerin Kafkasya'nın kuzeyinden geldiğini söyledi.

Rusya'nın iç istihbarat servisi başkanı Aleksandır Bortnikov da, intihar eylemcisi kadınların "Kuzey Kafkasya görünümlü" olduğunu söyledi. Bortnikov, gazetecilere yaptığı açıklamada, saldırıları Kuzey Kafkasya'daki terörist örgütlerin düzenlediğini sandıklarını belirterek, "Çünkü iki saldırıda da intihar eylemcisi olduğu sanılan iki kadın cesedi bulundu ve bu kadınlar da Kuzey Kafkasya görünümlü" dedi.

HAVAALANI'NDA GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ÜST SEVİYEDE
Saldırının yapıldığı Lubyanka ve Park Kulturiy metroları civarında uzaktan telefonla patlatılabilecek bombalar bulunacağı ihtimaliyle, GSM operatörlerinin bu bölgedeki sinyalleri kesildi.

Kent merkezinde metro ve ulaşım yerlerinin yanı sıra Moskova'daki havaalanlarında güvenlik önlemleri en üst seviyeye yükseltildi. Başkent Moskova dışındaki kentlerde de toplu taşım araçlarında güvenlik önlemlerinin olası bir terörist saldırıya karşı artırıldığı bildirildi.

Bu arada, yaralı sayısı hakkında çelişkili rakamlar gelirken, Sağlık Bakanlığı 62, Rus basını ise 73 kişinin yaralandığını belirtiyor.

Rus İnterfaks ajansı, 73 yaralıdan yarısının sağlık durumunun çok ciddi olduğunu ve bunların arasında bazı çocukların da bulunduğunu duyurdu.

TAKSİCİLER FİYATI 10'A KATLADI
Bu arada metroları boşaltan halk, işyerine taksiyle ulaşmaya çalışırken, taksi fiyatlarının da 15 liradan 150 liraya yükseldiği bildirildi. Rus radyo ve televizyonları, taksicilere çağrıda bulunarak, insanların işyerlerine ulaşmasına yardımcı olmalarını ve durumdan fayda sağlamamalarını istedi. ,

MEDVEDEV: TERÖRİSTLERİN KÖKÜ KAZINACAK
Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, Moskova metrosunda düzenlenen terör saldırılarının ardından yaptığı açıklamada, "teröristlerin kökü kazınacak" dedi.

Kremlin'den yapılan açıklamada, Medvedev'in güvenlik yetkililerine "terörizmle sonuna kadar kararlılık içinde mücadele etmeleri" talimatı verdiği kaydedildi.

Rusya'nın "taviz vermeden teröristlerin kökünü kazıyacağını" ifade eden Medvedev, ülke genelinde güvenlik önlemlerinin artırılmasını istedi ve polis operasyonları sırasında insan haklarına saygı gösterilmesi gerektiğinin altını çizdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...