Monarşi ayakta kalacak mı?

İngiltere'de tahtın ikinci varisi Prens William'ın evlilik haberi kamuoyunda büyük bir heyecan yarattı. İngilizler aylardır kraliyet düğünüyle ilgili haberleri yakından takip ediyor. Kraliyet ailesi de bu ilgi sayesinde itibarını artırma peşinde...

NTV Haber 29.04.2011 - 11:04

Monarşi ayakta kalacak mı?

İngiltere'de monarşinin geçmişi 827 yılına kadar uzanıyor. O tarihten bu yana 65 kral veya kraliçe tahta oturdu. Bunlar içinde en uzun soluklarından biri kraliçe İkinci Elizabeth oldu. Elizabeth tam 59 yıldır ülkeyi sembolik olarak yönetiyor.


Ancak ülkede son dönemde monarşinin popüleritesi hızlı bir düşüşte. Öyle ki İngiliz halkı, krallığı korumanın ülke yararına olup olmadığını tartışır hale gelmiş durumda. Kraliyet ailesinin imajı özellikle "halkın prensesi" olarak anılan Diana'nın trajik ölümüyle büyük bir darbe almıştı..

Şimdi kraliyet ailesi, halkın gözündeki itibarını Kraliçe 2. Elizabeth'in torunu ve Diana’nın oğlu Prens William'ın Kate Middleton'la evliliğiyle arttırmayı hedefliyor.

Prens William ve Kate Middleton'ın kamuoyu ve basından yoğun ilgi görmesi kraliyet üyelerini memnun ediyor. Tahtın ikinci varisi William'ın popülaritesi babası Prens Charles'ı çoktan geride bırakmış durumda. Hatta , açıklamalarıyla polemiklerin hep ortasında kalan Prens Charles'in yerine William'ın tahta oturması bile tartışılıyor.

Prens William'ın babasından önce tahta oturmasının hiçbir işe yaramayacağını söyleyenler de var. Bu kesim, Kkraliçe 2. Elizabeth'in ölümünün kraliyetin de sonunu getireceğine inanıyor.

İngiliz halkının ne olursa olsun 1200 yıllık krallıktan vazgeçemeyeği inancında olanların sayısı da bir hayli fazla...

Monarşi ayakta kalacak mı?

Uğruna resmi tatil ilan edilen 'Kraliyet Düğünü'nün detayları için tıklayın. Uğruna resmi tatil ilan edilen 'Kraliyet Düğünü'nün detayları için tıklayın.
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...