Mübarek'in koltuğu sallanıyor

Mısır'da gösterilerin hedefindeki Hüsnü Mübarek'in oğlu Cemal Mübarek, annesi ve kız kardeşi ile birlikte ülkeyi terketti. Üçüncü gününe giren olaylarda şimdiye kadar toplam 6 kişi öldü.

27.01.2011 - 09:42

Mübarek'in koltuğu sallanıyor

Mısır’da 30 yıldır iktidarda bulunan Hüsnü Mübarek yönetimine karşı başlayan gösteriler hız kesmiyor. Başkent kahire'de sabaha kadar süren eylemlerde bir polis ile bir gösterici yaşamını yitirdi. Gösterilerin iKk günü de 4 kişi ölmüştü. Böylece üçüncü gününe giren eylemlerde toplam ölü sayısı 6’a çıktı. Üç gündür devam eden olaylarda yaralılanların sayısı 1000'i geçti.


Eylemlerin üçüncü gününde Kahire nispeten sakinleşirken olaylar Süveyş ve İsmailiye kentlerine sıçradı.

Protestolar sırasında yaşamını yitirenlerin cenazelerinin ailelerine verilmediği iddiası, Süveyş kentinde olayların çıkmasına neden oldu. Dün gece çeşitli kamu binalarınınn ateşe verildiği kentte, bugün de göstericiler bir polis karakoluna saldırdı.

Ülkenin doğusundaki İsmailiye kentinde de yüzlerce kişi, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'e karşı gösteri düzenledi. Görgü tanıklarına göre yaklaşık 600 kişinin toplandığı kentte göstericilerle polis arasında çatışma çıktı. Polisin göstericilere göz yaşartıcı gazla müdahale ettiği eylemler halen devam ediyor.

‘BABANI DA AL GİT’
Babası gibi halk tarafından posterleri yırtılan ve “Babanı da al git” (Gamal, take your dad and go) pankartlarıyla halkın öfkesine hedef olan Cemal Mübarek, tepkilerin büyümesi üzerine ülkeyi terk etmeye karar verdi. Mısır basınının iddiasına göre 97 bavulla bindiği özel jet Kahire’den havalanarak Londra’da indi. Cemal’e, annesi Suzan, eşi Hatice ve kızının da eşlik ettiği belirtildi. Londra’daki Heathrow Havalimanı’nda görevli Mısırlı yetkililer de Mübarek ailesinin Londra’ya geldiğini doğruladı. Ancak Mısır’ın Londra elçiliği iddiayı yalanladı.

Gösteriler ekonomiyi de vurdu. Bugünkü ilk seansta borsa yüzde 10 düştü. İşlemler bir süre durdu.SOSYAL MEDYA DEVREDE
Öte yandan, polisin göstericilere kötü muamelede bulunduğunu öne süren protestocular, bununla ilgili video görüntülerini internetteki görsel paylaşım sitesi Youtube gibi kanallar üzerinde dünyaya yaymaya çalışıyor.

BM’DEN İTİDAL ÇAĞRISI
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'dan itidal çağrısı geldi. BM Sözcüsü Martin Nesirky, konuyla ilgili sorular üzerine yaptığı açıklamada, BM'nin Mısır'daki gösterileri ve gerilimi yakından takip ettiğini belirterek, ''Genel Sekreter, Mısır'daki durumun daha fazla şiddete neden olmaması için tüm ilgili tarafları önlem almaya, herkesi itidal içinde davranmaya ve Mısır'daki yetkilileri de halkın meşru endişelerine yanıt vermeye çağırmaktadır'' dedi.

Mısır Başbakanı Ahmet Nazif ise, hükümetin, ifade özgürlüğünü güvence altına alacağını söyledi. Resmi haber ajansının haberine göre, Nazif, "Hükümet, ifade özgürlüğünü yasal yollarla güvence altına alma düşüncesinde" dedi. Nazif, Mısır polisinin dünkü gösteriler sırasında itidalli davrandığını belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...