Müslüman Kardeşler aftan memnun değil

Suriye Müslüman Kardeşler Örgütü, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın genel af ilanından memnun değil.

Anadolu Ajansı 16.01.2012 - 14:10

Müslüman Kardeşler aftan memnun değil

Esad'ın 10 ay içinde üç defa af ilan ettiğini hatırlatan Müslüman Kardeşler, ''Suriye rejiminin hiçbir icraatta bulunmadan, af, uzlaşma, diyalog ve reforma açıklamalarında bulunması, kamuoyunu yanıltmaktan başka bir şey değil" dedi.

Arap Birliği'nin Suriye'ye askeri müdahaleyi tartışacağı hafta öncesinde, Suriye'nin genel af ilan etmesi muhalifleri ikna etmedi. Suriye'de ortalama olarak günde 20-30 kişinin öldürüldüğünü ve birçok şehrin kuşatma altında olduğunu savunan muhalifler, genel affın daha önceki af açıklamaları gibi inandırıcı olmadığı görüşünde.

Suriye Müslüman Kardeşler Örgütü genel af kararıyla ilgili yayımladığı bildiride, bu son affın geçtiğimiz mart ayından itibaren bugüne kadar geçen 10 ay içinde Beşşar Esad tarafından verilen üçüncü af genelgesi olduğunu vurguladı.

'AF MUHALİFLERİ KAPSAMIYOR'
Suriye'de gösteriler öncesi ve sonrasında on binlerce vatandaşın tutuklandığının hatırlatıldığı bildiride Müslüman Kardeşler Örgütü affın, göstericileri ve muhalifleri kapsamadığını, bilakis tecavüz, cinayet ve adi suçlardan mahkum olanları içerdiğini belirtti.

Suriye Devrim Genel Heyeti de dün yayımladığı raporda, 10 ayda Suriye'de ölenlerin sayısının 6 bin 275'i aştığını kaydetti. Heyetin raporunda, af kararına rağmen Suriye'de ordunun ve güvenlik güçlerinin saldırılarının aralıksız sürdüğü bildirildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...