Müslüman Kardeşler de protestolara katılıyor

Mısır’daki en büyük muhalefet grubu olan Müslüman Kardeşler, bugüne kadar uzak durdukları hükümet karşıtı gösterilere dördüncü gününde destek verme kararı aldı.

28.01.2011 - 09:59

Müslüman Kardeşler de protestolara katılıyor

Mısır’da dördüncü gününe giren eylemlerde bugün Cuma namazı sonrası büyük bir gösteri yapılması bekleniyor. Gösterilerin başladığı günden beri olaylara katılmayan Müslüman Kardeşler Örgütü bu kararını değiştirerek protestolara katılacağını ve bugünkü büyük gösteriyi desteklediğini açıkladı.

Bu açıklamanın hemen sonrasında ise en büyük muhalif örgütü olan Müslüman Kardeşler’e üye 20 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında 5 eski milletvekilli ile örgütün üst düzey yöneticilerinden 5 kişinin bulunduğunu bildiriliyor. Gelen haberlere göre, gözaltına alınanlar arasında örgütün lider isimlerinden Essam El-Eriane ve Muhamet Mursi de bulunuyor.

Diğer yandan şimdiye kadarki gösterilerin gelişiminde Müslüman Kardeşler’in ya da herhangi bir siyasi grubun etkinliği reddediliyor. Ahmed el Aşhal adlı gösterici,'' gösterilere katılan bu gençlerin Mısır'daki herhangi bir siyasi partiyle ilgisi yok, Müslüman Kardeşlere mensup da değiller... Kendiliğinden gelişen, kimseye sorulmadan yapılan eylemler bunlar'' dedi.

BBC'nin Kahire'deki muhabiri John Leyne, göstericilerin azınlıkta olduğunu ancak protestoların dinme belirtisi göstermediğini anlatıyor. Leyne, haftasonunun gelmesiyle birlikte, protestolara katılımın artabileceğini de ekliyor.

Gösterileri düzenleyen grup, Cuma günü kilise ve camilerde ibadetlere katılacak kişilerin, daha sonra gösterilere katılması çağrısı yaptı, göstericilerin hangi dine mensup olduğunun önemli olmadığını vurguladı.

SOSYAL PAYLAŞIMA KISINTI
Üç gündür devam eden gösteriler büyük ölçüde sosyal paylaşım siteleri gibi internet araçları aracılığıyla organize edilmişti. Mısır'da internet ve cep telefonu mesaj hizmetlerinin ciddi kesintiye uğradığı haberleri geliyor.

BARADEY ÜLKEYE DÖNDÜ
İktidar partisi, halkla ve muhalefetle diyaloğa hazır olduğunu söylerken, muhalefetin önde gelen isimlerinden, eski Uluslararası Atom enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed el Baradey de, dün ülkeye döndü ve bugünkü gösterilere katılmak istediğini açıkladı. Hükümete de seslenen Baradey, "İktidara sürekli yaptığım, şikayetleri hemen dinlemeleri gerektiği, şiddet kullanmamaları ve değişiklik vaktinin geldiğini anlamaları çağrımı yineliyorum. Başka seçenek yok" dedi.

Baradey, açıklamasını Kahire'ye dönmek üzere gittiği Viyana havaalanında yaptı. Gözlemciler el Baradey'in dönüşünün, bir lider figürü arayışındaki protestocuları teşvik edebileceğini belirtiyor.

Ancak protestocuların bazılarının, uzun süredir ortalarda görülmeyen Baradey'e öfkeli olduğu da biliniyor.

İktidar partisi ise halk ve muhalefetle diyaloğa hazır olduğunu açıkladı.

Ulusal Demokrat Parti adına basına açıklama yapan parti genel sekreteri Safvat el-Şerif de, ifade edilen şikayetleri dinleme zamanının geldiğini ancak demokrasinin belli kural ve süreçleri olduğunu söyledi.

ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR
Mısır'da protestoların üçüncü günü ise çatışmalı geçti.Sina şehrinde, polisle yaşanan çatışmalarda bir Bedevi gösterici öldü. Süveyş kentinde polis göstericilere plastik mermi, tazyikli su ve göz yaşartıcı gaz ile müdahale etti. İsmailiye kentinde de benzer sahneler yaşandı. Gösterilerin başlamasından beri yedi kişi öldü, yüzlerce kişi de tutuklandı. ,

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...