Kanada Başbakanı'ndan 'cami kundaklama' açıklaması

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Toronto'da bir caminin kundaklanmasının kendisini derinden sarstığını söyledi. Başbakan, "Namazı için her hafta camiye giden aileler müsterih olsunlar, haklarınızı koruyacağız" dedi.

Anadolu Ajansı 17.11.2015 - 05:35

Kanada Başbakanı'ndan 'cami kundaklama' açıklaması

Kanada'da, Toronto'nun Peterbrough bölgesinde kundaklanan camiyle ilgili, Kanada Başbakanlık Ofisi'nden yazılı bir açıklama geldi.

Açıklamada, büyük üzüntü duyduğunu belirten Başbakan Justin Trudeau şunları kaydetti.

"Peterborough Kawartha Müslümanlar Derneği'ne ait Masjid Al-Salaam Camii'nde gerçekleşen yangından çok rahatsız oldum. Olay beni derinden sarstı ve rahatsız etti. Ülkemizi yücelten değerlerden biri çok kültürlülük ve dini hoşgörüdür. Kanada bu farklılıklarımızdan dolayı güçlü bir ülkedir. Kanadalı Müslümanlar, ülkemizin, sosyal ve ekonomik dokusuna çok büyük katkılarda bulunmuş saygın üyeleridir. Hedef alınan masum ve huzur içinde yaşayan vatandaşlarımıza karşı yapılan vandalizm ve hoşgörüsüzlük asla kabul edilemez."

"MÜSLÜMANLAR MAĞDUR"

Trudeau, en son Paris'te meydana gelen terörist saldırıların tüm dünyayı şoke ettiğini belirttiği açıklamasında, şunları kaydetti:

"Fransa'da işlenen vahşetin sorumlularını bulmaya odaklanmamız lazım. Kanadalıların anlaması gereken önemli bir konu da dünyadaki Müslümanların da aynı kişiler tarafından zulme uğratıldığı ve mağdur edildikleridir. Tüm bunlara karşı birlikte olmamız gerekir. Namazı için her hafta camiye giden aileler müsterih olsunlar. Kanada hükümeti sizin haklarınızı koruyacak ve olayın faili ya da faillerini yakalamak için her türlü çabayı gösterecektir. Ben caminizin en kısa zamanda yeniden ibadete açılmasını umut ediyorum."

Toronto'nun Peterborough-Kawartha bölgesindeki Masjid Al-Salaam Camii, 14 Kasım gecesi kimliği henüz belirlenemeyen kişi ya da kişilerce kundaklanmış ve kullanılamaz hale gelmişti. Camide en az 80 bin Kanada Doları (173 bin TL) zarar olduğu tahmin ediliyor. Olayla ilgili başlatılan soruşturma devam ediyor.

Sayfa Yükleniyor...