Netanyahu, Livni’den umudunu kesti

İsrail'de hükümeti kurmakla görevlendirilen Likud Partisi liderinin, "iki ulus için iki devlet" çözümündan yana olmayan tavrının ardından bu noktaya gelindiği bilinirken, yeni hedefin sağcı partiler olduğu bildirildi.

28.02.2009 - 21:38

Netanyahu, Livni’den umudunu kesti

İsrail'de hükümeti kurmakla görevlendirilen Likud Partisi lideri Binyamin Netanyahu, Kadima başkanı ve Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ile koalisyon hükümeti kurma çabalarından çekildiğini söyledi.

Netanyahu'nun sözcüsü, Livni ile yapılan ikinci tur görüşmede de anlaşma sağlanamaması üzerine Likud liderinin böyle bir karar aldığını belirtti.

Sözcü, Livni'nin yaklaşımını yeniden gözden geçirmesi ve Likud ile bağlantı kurması durumunda bunu memnuniyetle karşılayacaklarını ifade etti.

Netanyahu'nun bundan sonra, Filistinlilerle barış görüşmelerinde Filistin topraklarından çekilme fikrine karşı çıkan sağcı partilerle ortaklık arayışına gireceği bildiriliyor.

Netanyanu ile Livni'nin Tel Aviv'de yaptıkları ikinci görüşmede uzlaşma çıkmamıştı. Görüşmede, Netanyahu'nun koalisyon programına "iki ulus için iki devlet" çözümünü koymaktan yana olmadığını belirtmesi, iki taraf arasında şimdilik iplerin kopmasına neden olmuştu.

Netanyahu da seçim kampanyaları sırasında ulusal birlik hükümeti kurmak için söz verdiğini hatırlatarak, Livni'ye de bunu anlattığını ifade etmişti.

Netanyahu, Livni'yle, talepleri konusunda uzlaşmaya hazır olduğunu, aynı zamanda hükümet programını birlikte yazmayı ve bakanlıklar arasında eşit dağılım önerdiğini kaydetmişti.

Netanyahu'ya yakın kaynaklar, Likud başkanının "iki halk için iki devletli çözüm" formülünü kabul etmeyeceğini açık bir dille vurgulamıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...