ABD'de 6 Kasım'daki başkanlık seçimlerine İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun açık müdahalesi ABD Başkanı Barack Obama'yı rahatsız etti.

İngiliz The Guardian gazetesinde yer alan habere göre, İran'ın nükleer programı nedeniyle ABD Başkanı Barack Obama'yla ters düşen İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun 'Romney kumarı" oynadığını yazdı.

Obama'dan umudu kesen Netanyahu'nun Cumhuriyetçi aday Mitt Romney'ye açık açık destek verdiği belirtilen haberde, İsrail'de siyasi çevrelerin Netanyahu'nun bu politikasından rahatsız oldukları da belirtildi.

Gazete, Netanyahu’nun yaptığı bir konuşmanın "Secure America Now" adlı muhafazakar bir grup tarafından, Cumhuriyetçi aday Mitt Romney’yi desteklemek için bir reklam filminde kullanıldığını belirtti.

Reklam filminde Netanyahu'nun şu sözlerine yer verliyor: "Dünya, ABD'nin gücüne ihtiyaç duyuyor, özürlerine değil. Sorun şu ki zamanla İran nükleer bombaya daha da yaklaşıyor ancak bütün dünya İsrail’e, bekle daha zamanı gelmedi diyor. Ben de onlara diyorum ki neyi, ne kadar, neden bekleyeceğim?"

NETANYAHU'DAN AÇIKLAMA
Yahudi nüfusunun yoğun olduğu ABD'nin Florida eyaletinde gösterilen reklam filmiyle ilgili İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu basın sözcüsü aracılığıyla bir açıklama yaptı. Açıklamada, "Bizim bilgimiz dahilinde hazırlanmış bir reklam filmi değil ve Romney’nin kampanyası için çalıştığım iddiaları asılsızdır" denildi.

ANKETLER 'OBAMA' DİYOR
Ancak yapılan son anketlere göre, İsrail Başbakanı Natenyahu'nun bu tutumu henüz ABD'li Yahudileri etkilememiş görünüyor. Anketlerde, ABD'deki Yahudilerin hala büyük bir kısmı Demokrat aday Obama'yı destekliyor.

İSRAİL'DE SİYASİ ÇEVRELER RAHATSIZ
İsrail'deki siyasi çevreler de, ABD Başkanı Barack Obama'nın başkanlık seçimlerini tekrar kazanması halinde, bu durumun iki müttefikin ilişkilerini olumsuz etkilemesinden endişe ediyor.