New York'tan özel sektör çalışanlarına Covid-19 aşısı zorunluluğu

ABD'de New York kenti, tüm özel sektör çalışanlarına corona virüs aşı zorunluluğu getirdiğini açıkladı. Belediye Başkanı Bill de Blasio tarafından yapılan açıklamada, işe gitmek isteyen tüm New Yorkluların corona virüs aşısı olması gerektiğini belirtirken, zorunluluğun 27 Aralık itibarıyla başlayacağını duyurdu.

Haberler - ntv.com.tr 07.12.2021 - 11:02

New York'tan özel sektör çalışanlarına Covid-19 aşısı zorunluluğu

Dünyada finansın merkezlerinin başında gelen ABD’nin şehri, corona virüs aşısı zorunluluğu getirdiğini duyurdu.

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, Twitter hesabından "Aşı zorunluluğu ve teşviklerle bu virüsü yenebileceğimizi kanıtladık. Şimdiyse özel sektör çalışanlarına aşı zorunluluğu ile bunu bir adım daha ileri taşıyoruz" açıklamasında bulundu.

27 ARALIK’TA BAŞLAYACAK

De Blasio, yaptığı açıklamada ise özel sektör çalışanlarına aşı zorunluluğu uygulamasının 27 Aralık'ta başlayacağını söyledi.

Karar, yaklaşık 184 bin işletme ve şirketi kapsarken, kamu sektörü çalışanlarının şimdiden aşılanması gerektiği bildirildi.

DAHA ÖNCE BELEDİYE ÇALIŞANLARINA ZORUNLULUK GELMİŞTİ

8,8 milyon nüfusa sahip New York şehri, daha önce de belediye çalışanlarına, restoranlara, eğlence sektörüne ve spor salonlarına aşı zorunluluğu getirmişti.

Kentte 14 Aralık'tan itibaren restoranlar ile tiyatro ve sinema gibi eğlence mekanlarında 5 ila 15 yaş arasındaki çocuklardan da aşı kartı göstermeleri istenecek.

Yetişkinlere ise restoranlarda en az iki doz aşı zorunluğu getirilecek.
New York'ta şimdiye kadar nüfusun yüzde 90'ına en az bir doz Covid-19 aşısı yapıldı.

Sayfa Yükleniyor...